کارشناسان بازار سرمایه معتقدند سهامداران به دلیل بی اعتمادی به دولت و سازمان بورس، نگاه خود به بازار سهام را کوتاه مدت تعریف کرده‌اند.

به گزارش فراتحلیل نیوز، با رشد خروج پول حقیقی و تداوم آن برای سومین روز متوالی، شاخص‌های بازار سهام نیز ریزش کرد.

معاملات امروز بورس تهران با ضعف خریداران همراه بود و فروشندگان توانستند دوباره شاخص‌های بورسی را با بازدهی منفی همراه کنند.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند رفت و برگشت‌های بورس به دلیل بی‌‌اعتمادی سهامداران به روند بورس بوده و تا زمانی که حمایت درستی از بازار اتفاق نیفتد، نباید انتظار روند متعادل در بورس را داشت.

* ابطال مصوبه دولت در زمینه نرخ خوراک پتروشیمی

در زمینه نرخ خوراک نیز به نظر می رسد مصوبه دولت در زمینه این نرخ ابطال شده است.

محسن علیزاده، عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس، در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: هیأت تطبیق مصوبات دولت با قوانین، مصوبه نرخ خوراک صنایع و پتروشیمی‌ها را مغایر قانون و باطل اعلام کرد.

* خبرهایی که بورس را بالا و پایین می‌کند

وحید جعفری، کارشناس بازار سرمایه، در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: می‌توان گفت روند بازار در این روزها همسو با اخبار مثبت و منفی تغییر می‌کند. در چنین شرایطی دور از ذهن نیست که نگاه سهامداران و معامله گران کوتاه مدت باشد و به نوسان گیری روی بیاورند.

وی ادامه داد: نمایندگان مجلس نیز به صندوق توسعه ملی اجازه دادند تا یک درصد از منابع ورودی سالانه خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کنند. این مسئله می‌تواند حمایت از بورس را به صورت واقعی اجرایی کند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: بورس با خبرهای نرخ خوراک گاز زمین‌خورده است و با خبرهایی همچون عرضه خودرو در بورس کالا، واگذاری سهام کامل خودروسازان به بخش خصوصی و این گونه خبرها مسیر صعودی را در پیش گرفته است.

جعفری تصری کرد: در صورتی که بازار سرمایه به این شیوه ادامه دهد و با اخبار و اتفاقات سبزپوش و قرمزپوش شود، نباید امید زیادی به بازگشت بورس به روند متعادل داشت.

* افت یکپارچه شاخص های عملکردی بورس

در پایان معاملات روز سه‌شنبه، شاخص کل بورس تهران ۱۳ هزار و ۲۰۸ واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۳۷ هزار و ۸۶۳ واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی ۶۴ صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با کاهش ۶ هزار و ۱۹ واحدی در رقم ۷۱۳ هزار و ۵۴۰ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی ۸۴ صدم درصد بوده است.

شاخص کل  فرابورس نیز با افت ۲۱۷ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۴۳۲  واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با ریزش هزار و ۴۱۲ واحد به سطح ۱۲۹ هزار و ۸۸۷ واحد رسید.

* تداوم خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای سومین روز متوالی منفی شد و ۵۹۷ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد که نسبت به روز دوشنبه رشد ۱۹ درصدی داشته است.

امروز نماد وبملت (بانک ملت)، خودرو (ایران خودرو) و خساپا (سایپا) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای وگستر (گسترش سرمایه گذاری ایرانیان)، غمایه (خمیرمایه رضوی) و شکربن (کربن ایران) اختصاص داشت.

* کاهش ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۱۲ هزار و ۴۷۸ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۵ هزار و ۸۲ میلیارد تومان بود که ۴۱ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش ۲۱ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۴ هزار و ۴۳۰ میلیارد تومان رسید.

* ارزش صف های خرید و فروش بورس

در پایان معاملات امروز، ۱۶۸ نماد با رشد قیمت و ۶۱۷ سهم با کاهش قیمت روبرو شدند. یعنی حدود ۷۸ درصد نماد ها سرخ پوش شدند.

در معاملات سه‌شنبه، ۷۳ نماد صف خرید داشتند و ۶۳ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۶۰ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۴۱۴ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش ۲۸ درصدی به ۳۷۸ میلیارد تومان رسید.

سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در پایان معاملات امروز به ۲۲.۷ میلیون تومان و سرانه فروش آن‌ها به ۲۳.۷ میلیون تومان رسید.