سخنگوی وزارت خارجه کشورمان اعلام کرد: ایران همواره از برقراری آتش بس در سوریه و تسهیل دسترسی همه مردم این کشور به کمکهای انساندوستانه استقبال کرده است.

به گزارش حرف شما، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به توافق روسیه و آمریکا برای برقراری آتش بس در سوریه از شامگاه دوشنبه ۲۲ شهریور، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره از برقراری آتش بس در سوریه و تسهیل دسترسی همه مردم این کشور به کمکهای انساندوستانه استقبال کرده است. آتش بس شامل گروه‌های تروریستی همچون داعش، جبهه النصره و گروه‌های تازه تاسیس انشعابی نیست و جامعه جهانی ملزم به برخورد جدی، قاطع، بدون شرط و بی وقفه با تروریسم افراطی تکفیری است. با توجه به تجربه چند ماه گذشته، آتش بس باید پایدار و دارای ضمانت اجرا بوده و به عنوان فرصتی برای تجدید قوا و انتقال جنگجویان و تسلیحات برای گروههای تروریستی مورد سوءاستفاده قرار نگیرد.

قاسمی افزود: همانگونه که دولت سوریه نیز بارها تأکید کرده، فقدان ضمانتهای لازم در خصوص پایبندی گروههای تکفیری – تروریستی به آتش بس، مانع موفقیت تلاش‌های قبلی برای برقراری آتش بس بوده و لذا استمرار و پایداری آتش بس، منوط به ایجادسازوکار فراگیر نظارت و به ویژه کنترل مرزها برای جلوگیری از اعزام تروریستهای تازه نفس و ارسال سلاح و سایر منابع مادی برای تروریست‌ها می‌باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص ارسال کمک‌های انساندوستانه در دوره آتش بس نیز خاطر نشان کرد: ارسال این کمکها می‌بایست بدون هیچ گونه تبعیضی، به تمام مناطق سوریه بویژه مناطق تحت سیطره و یا تحت محاصره گروههای تروریستی که کمتر مورد توجه بوده و سالها در بدترین شرایط تهدید و محاصره قرار داشته‌اند انجام شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران همواره بر توقف جنگ و راه حل سیاسی به عنوان تنها راه کار حل و فصل بحران سوریه تاکید داشته و دارد.

انتهای پیام/ تسنیم