بانک جهانی از رشد حدود ۹ برابری ورود گردشگران خارجی به ایران طی ۲۰ سال گذشته خبر داد در عین حال اعلام کرد سهم ایران از جذب گردشگران خارجی تنها ۰.۴ درصد است.

به گزارش حرف شما، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود، از رشد ۱۱۴ درصدی گردشگری در جهان طی ۲۰ سال گذشته خبر داد.

جمعیت گردشگران جهان در سال ۱۹۹۵ بالغ بر ۴۵۰ میلیون نفر بوده که این رقم در سال ۲۰۱۴ با رشد بیش از ۲ برابری به ۱ میلیارد و ۱۶۰ میلیون نفر رسیده است.

بر اساس برآوردهای این نهاد بین المللی رشد جذب گردشگران در ایران بسیار بیشتر از متوسط جهانی بوده است. در حالی که ایران در سال ۱۹۹۵ تنها ۴۸۹ هزار گردشگر خارجی جذب کرده بود این رقم در سال ۲۰۱۴ به ۴ میلیون و ۹۶۷ هزار نفر رسیده است که نسبت به سال ۱۹۹۵ رشد ۹.۵ برابری داشته است.

در عین حال با وجود پتانسیل های گردشگری ایران سهم ایران از جذب گردشگران خارجی همچنان در سطح پایینی قرار دارد. تنها ۰.۴ درصد از کل سفر گردشگران جهان در سال ۲۰۱۴ به مقصد ایران بوده است.

همچنین ایران در میان کشورهای جهان از نظر جذب گردشگر در سال ۲۰۱۴ رتبه ۴۸ را بدست آورده است. کشورهای کوچکی مثل بحرین، جمهوری دومنیکن، تونس، گرجستان و ویتنام بیشتر از ایران گردشگر خارجی جذب کرده اند.

در سطح جهان، فرانسه بیشترین میزان جذب گردشگر داشته است. این کشور در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۸۴ میلیون گردشگر خارجی جذب کرده است. آمریکا با جذب ۷۰ میلیون و چین با جذب ۵۶ میلیون گردشگر به ترتیب در رتبه های دوم و سوم جهان از این نظر قرار گرفته اند.

انتهای پیام/ تسنیم