یک تحلیلگر لبنانی با برشمردن چند پیام راهبردی عملیات نظامی تلافی‌جویانه ایران ضد رژیم صهیونیستی اعلام کرد که ایران با این عملیات پاسخ محکمی به همه دشمنان داد و قدرت هرگونه مانوری را از آمریکا و اسرائیل گرفت.

به گزارش فراتحلیل نیوز، در سایه ادامه تحلیل‌ها از عملیات تلافی‌جویانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران ضد رژیم صهیونیستی که شب گذشته با حملات گسترده موشکی و پهپادی به عمق فلسطین اشغالی انجام شد، «ایهاب شوقی» تحلیلگر و کارشناس برجسته لبنانی در یادداشتی به این منظور نوشت که البته هنوز برای ارزیابی دقیق پاسخ نظامی ایران به دشمن صهیونیستی زود است؛ زیرا پاسخ همچنان ادامه دارد و یک مرحله تاریخی جدید است و صرفاً یک عملیات نظامی نیست.

پیام های مهم عملیات تلافی‌جویانه ایران ضد اشغالگران

ایهاب شوقی افزود: اما صرف آغاز همین پاسخ به معنی شروع یک مرحله جدید بوده و چندین واقعیت سیاسی و راهبردی جدید را ثابت می‌کند و بنابراین باید قبل از بازخوانی این عملیات در سطح نظامی و تلفاتی که به رژیم اشغالگر وارد شد، لازم است اهمیت ابعاد و معانی این پاسخ نظامی ایران به دشمن صهیونیستی را مورد بررسی قرار دهیم که خلاصه آن به شکل زیر است:

-پاسخ ایران تنها پاسخی به دشمن صهیونیستی نبود، بلکه پاسخی همه جانبه به همه طرف‌هایی بود که در ارزیابی قدرت ایران اشتباه کرده و با اتهام زنی ضد این کشور علیه آن تبلیغات سیاه انجام می‌دادند و مدعی بودند ایران تنها به دنبال افزایش نفوذ خود بوده و هرگز وارد تقابل نظامی نمی‌شود. این عملیات همچنین پاسخ محکمی بود به همه طرف‌هایی که در ادعاهای مضحک می‌گفتند دشمنی ایران با صهیونیست‌ها نمایشی بوده و ایران با آمریکا روابط و تفاهم پنهانی دارد.

عملیات تلافی‌جویانه ایران ضد اسرائیل همچنین پاسخی روشن بود به همه طرف‌هایی که در قدرت ایران تردید داشتند و تصور می‌کردند ایران پاسخ جنایت اسرائیل در بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق را نخواهد داد یا صرفا به یک پاسخ نمادین برای حفظ آبروی خود اکتفا می‌کند.

این عملیات بزرگ ایران پیامی بود برای همه مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران قدرت و شجاعتی فراتر از تصور آنها دارد و هیچ هراسی از رویارویی مستقیم، نه تنها با رژیم اشغالگر بلکه حامیان آن به سرکردگی آمریکا هم ندارد.

-پاسخی که از دل خاک ایران ضد صهیونیست‌ها انجام شد حامل پیام بزرگی برای همه دشمنان بود که با تهدید و ارعاب سعی داشتند ایران را از این پاسخ منصرف و وانمود کنند که ایران قدرت پاسخ از داخل خاک خود را ندارد. اما ایران همه این تهدیدات آمریکا و رژیم صهیونیستی را زیر پا گذاشت و به جهانیان گفت که حمله به کنسولگری ایران در دمشق یعنی تجاوز به حاکمیت و خاک ایران و بنابراین پاسخ به این جنایت اشغالگران از داخل خاک ایران انجام می‌گیرد.

ایران با این عملیات بر بازدارندگی خود تاکید کرد که ضامن حفظ منافع و مواضع ایران در خارج از این کشور و نیز ضامن محافظت از حاکمیت کشورهایی است که میزبان هیئت‌های دیپلماتیک ایران می‌باشند.

-با نگاهی به جزئیات حمله موشکی و پهپادی ایران به فلسطین اشغالی و مختصات جغرافیایی که این حمله در آن انجام شد به خوبی می‌توان فهمید که ایران توانست این پیام را برساند که قادر است همه جغرافیای فلسطین اشغالی را مستقیما از خاک خود هدف قرار داده و به هر موضع صهیونیست‌ها در عمق فلسطین اشغالی برسد.

همچنین باید توجه داشته باشیم که ایران به معادله و راهبرد ثابت خود در درگیری‌ها کاملا پایبند بوده و برعکس اشغالگران، اهداف نظامی دشمن را برای حمله انتخاب و ثابت کرد که به راحتی می‌تواند همه مواضع اقتصادی و موسسات حیاتی اسرائیل را هدف قرار دهد.

-ایران قبل از انجام این عملیات خود، ابتدا یک کشتی اسرائیلی را در تنگه هرمز متوقف کرده بود که این اقدام هم حامل پیام‌های راهبردی زیادی بود. ایران با این اقدامات خود نشان داد که ابتدا می‌تواند همه منافع صهیونیست‌ها و حامیان و شرکای آنها را در تنگه هرمز هدف قرار دهد. یک پیام دیگر هم این بود که ایران به صهیونیست‌ها هشدار داد نحوه پاسخگویی به آنها متنوع است و صرفا محدود به حملات مستقیم نخواهد بود.

-جمهوری اسلامی ایران با این عملیات تلافی‌جویانه خود ثابت کرد که جبهه‌های مقاومت در تصمیم‌گیری‌های خود مستقل هستند و پاسخ ایران به جنایت اشغالگران، کاملاً ایرانی و از داخل خاک ایران انجام می‌شود. همه دیدند که ایران صرفا با یک پاسخ خود، صهیونیست‌ها را وحشت زده کرد و همه آنها را به پناهگاه فرستاد. بنابراین ترس و نگرانی بیشتر اسرائیلی‌ها این است که در صورت گسترش حملات ایران یا انجام حمله همه جانبه علیه اسرائیل وضعیت این رژیم چگونه خواهد بود؟

ایهاب شوقی، تحلیلگر لبنانی در ادامه یادداشت خود تاکید کرد: بی‌تردید پاسخ نظامی ایران به رژیم اشغالگر در چارچوب یک اقدام مدبرانه و حساب شده بود که می‌توان آن را یک «گوشمالی» اولیه ضد اسرائیل و آمریکا توصیف کرد. این عملیات حامل پیام بازدارندگی و تثبیت معادلات مقاومت و رساندن این پیام قاطع بود که وحدت عرصه‌های مقاومت ادامه دارد و ایران هرگز اجازه تجاوز به خاک خود به هر شکلی را نخواهد داد. پاسخ ایران به حمله تروریستی اشغالگران ضد کنسولگری این کشور در دمشق، به شکلی بود که نه تنها دشمنان بلکه برخی دوستان و هم‌پیمانان ایران هم تصور نمی‌کردند.

این تحلیلگر عرب زبان تصریح کرد: در نتیجه پیام جدی و قاطعی که ایران با عملیات نظامی خود در عمق اراضی اشغالی مخابره کرد این بود که ایران هراسی از رویارویی مستقیم با دشمن ندارد و حمله مستقیم از خاک ایران به فلسطین اشغالی برای نخستین بار، بیانگر آغاز مرحله جدیدی از تعهد ایران به حمایت نظامی و سیاسی خود از مقاومت است؛ مرحله‌ای که در آن پاسخ هر جنایت صهیونیست‌ها مستقیما و فورا داده خواهد شد و علاوه بر آن طرف‌هایی که در تجاوزات اسرائیل با این رژیم همکاری می‌کنند هم بدون مجازات نمی‌مانند.

وی در پایان تاکید کرد: در اینجا باید توجه کنیم سلاح‌هایی که ایران دیشب با آنها مواضع اشغالگران را هدف قرار داد بخش بسیار کمی از قدرت نظامی ایران بود و این کشور هنوز از سلاح‌های پیشرفته خود که می‌توانند اراضی اشغالی را بر سر صهیونیست‌ها خراب کنند رونمایی نکرده است. امروز توپ در زمین آمریکا و اسرائیل بوده و دشمن دیگر قدرت مانور ندارد و مجبور است به قدرت محور مقاومت و ثبات و «وعده صادق» آن اعتراف کند. همچنین صهیونیست‌ها بدانند اگر حماقت جدیدی مرتکب شوند گام‌های بعدی ضد آنها مرگبارتر خواهد بود و بعد از حضور قدرتمند و موثر ایران در میدان، امروز کل محور مقاومت مستقیما در عرصه جنگ با اسرائیل و حامیانش قرار دارد.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم