در حالی رئیس‌جمهور با استناد به مرکز آمار معتقد به ایجاد چندهزار شغل در دولت قبل و ۱.۳ میلیون شغل در دولت خودش هست که شورای عالی اشتغال رسماً صحت آمارهای مرکز آمار را زیر سؤال برد. حال باید پرسید آیا ادعای رئیس‌جمهور غلط است؟

به گزارش حرف شما، انتشار مصوبه سال گذشته شورای عالی اشتغال که تمام آمارهای بیکاری و اشتغال مرکز آمار ایران از سال ۸۴ تا ۹۳ را زیرسؤال برده است، در برخی اظهارات گذشته رئیس جمهور که مستند به گزارش‌های مرکز آمار ایران اعلام می‌شد، شک و شبهه ایجاد کرده است.

در سالهای گذشته حسن روحانی رئیس جمهور بارها از اشتغالزایی کمتر از ۱۰۰ هزار نفر در ۸ سال دولت قبل مستند به گزارش‌های مرکز آمار ایران سخن گفته و بر صحت این گفته خود اصرار کرده است. همچنین تیرماه سال جاری رئیس جمهور در اظهارنظری از ایجاد بیش از ۱.۳ میلیون شغل در سه‌ساله دولت خود باز هم مستند به گزارش مرکز آمار خبر داده است.

ارائه این آمارها مطابق با گزارش‌های مرکز آمار ایران در حالی است که باخبر شدیم، شورای عالی اشتغال مردادماه سال گذشته مصوبه پرحرف و حدیثی داشته و رسماً صحت آمارهای مرکز آمار ایران را زیر سؤال برده است.

مصوبه هفتاد و دومین جلسه شورای عالی اشتغال که چهاردهم مرداد سال گذشته با رﻳﺎﺳﺖ اسحاق ﺟﻬﺎﻧﮕﻴﺮی ﻣﻌﺎون اول رﺋﻴﺲ ﺟﻤﻬﻮر و با حضور اعضاء برگزار شده نشان می‌دهد، دولتی‌ها از عملکرد مرکز آمار ایران در برآورد آمارهای بیکاری کشور رضایت چندانی نداشته‌اند.

در این مصوبه این‌طور قید شده که “پس از ارائه گزارش اطلاعات و آمار بازار کار طی سال‌های ۸۴ تا ۹۳ توسط دبیرخانه شورا و میزان اشتغال ایجادشده در سال ۹۳ مقرر شد با محوریت جناب نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و همکاری آقایان طائی معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیلی و نجفی مشاورین رئیس جمهور، طی جلساتی میزان صحت آمار و اطلاعات بازار کار منتشرشده توسط مرکز آمار ایران طی سال‌های اخیر مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای لازم برای ارائه آمار صحیح در این حوزه در جلسه آتی شورا گزارش گردد”. (عیسی منصوری آذرماه پارسال جایگزین طایی در معاونت توسعه اشتغال وزارت کار شد و طایی هم‌اکنون مشاور وزیر کار است).

حال باید پرسید، با این مصوبه، اظهارات قبلی رئیس جمهور درباره اشتغالزایی اندک در دولت قبل و اشتغالزایی میلیونی در این دولت چقدر قابل باور است؟ و چرا مسئولان که در سخنرانی‌ها با دفاع از آمارهای رسمی، این آمارها را به‌نفع خود مصادره به مطلوب می‌کنند، ولی در جلسات که ظاهراً آمارها در واقع به‌نفع آنها نیست، صحت آنها را زیر سؤال می‌برند؟

انتهای پیام/ تسنیم