مقام‌های آمریکایی می‌گویند فروپاشی آتش‌بس سوریه ،احتمال اینکه دولت‌های عربی حوزه خلیج‌فارس به مسلح کردن معارضان این کشور به دوش‌پرتاب‌های ضدهوایی اقدام کنند، افزایش داده ‌است.

به گزارش حرف شما، مقام‌های آمریکایی، روز دوشنبه اعلام کردند شکست آتش‌بس در سوریه، این احتمال را که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به مجهز کردن معارضان سوری به دوش‌پرتاب‌های ضدهوایی اقدام کنند افزایش داده‌ است.

تازه‌ترین تلاش‌های آمریکا و روسیه برای پایان دادن به جنگ در سوریه، یک هفته پس از آغاز آتش‌بس شکست خورد. این آتش‌بس توافقی در پی حمله به کاوران کمک‌های انسانی به «حلب»، نابود شد. واشنگتن روسیه را به بمباران هوایی این کاروان متهم می‌کند در حالی‌که مسکو این اتهام را به شدت رد کرده است.

طبق این گزارش، ذخیره‌های دارویی و تجهیزات پزشکی در شرق شهر حلب، که که کنترل آن در دست معارضان است، رو به پایان است.

این احتمال که یکی از کشورهای عربی حوزه خلیج‌‌فارس و یا ترکیه اقدام به افزایش کمک‌های نظامی به معارضان کنند و جنگ‌افزارهایی مانند سلاح‌های دوش‌پرتاب ضدهوایی در اختیار آن‌ها بگذارند، یکی از پیامدهای منفی شکست این آتش‌بس به‌شمار می‌رود.

در همین راستا، یک مقام دولتی آمریکا، که نخواسته است نامش فاش شود، اعلام کرد واشنگتن تلاش کرده تا با متحد کردن همپیمانان غربی و عرب خود برای آموزش و ارسال تجهیزات نظامی مشخص برای معارضان «میانه‌رو»، از ورود سلاح‌های ضدهوایی به جنگ سوریه جلوگیری کند.

این در حالی است که با شکست آتش‌بس و «نارضایتی‌» کشورهای عربی و یا ترکیه از سیاست‌های آمریکا، ممکن است آن‌ها خواسته‌های واشنگتن یا اقدامات افرادی که قصد دارند دوش‌پرتاب‌های ضدهوایی به معارضان بدهند، را نادیده بگیرند.

انتهای پیام/ تسنیم