در اولین مناظره میان دو نامزد حزب دموکرات و جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا دو طرف به موضوع ایران و توافق هسته‌ای با تهران پرداختند.

به گزارش حرف شما، هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در بخشی از  اولین مناظره خود با دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه درباره سیاست این کشور در قبال ایران گفت: ایرانی‌ها در دوره ریاست جمهوری بوش توانسته بودند به تولید چرخه سوخت هسته‌ای دست پیدا کنند. آنها تأسیساتی مخفی ایجاد کرده و در آنها سانتریفیوژهایی قرار داده بودند که بی‌وقفه کار می‌کرد. ما ایران را تحریم کردیم و من هنگامی که در مجلس سنا بودم برای هر لایحه تحریمی که ضد ایران مطرح شد رأی دادم. اما تحریم‌ها کافی نبود لذا یک سال و نیم تلاش کردم تا ائتلافی ضد ایران تشکیل بدهیم که روسیه و چین را هم شامل می‌شد و شدیدترین تحریم‌ها را ضد ایران وضع کردیم، بدین ترتیب آنان را پای میز گفتگو کشاندیم و جان کری که پس از من وزیر خارجه شد با همراهی رئیس جمهور اوباما موفق شدند برای برنامه هسته‌ای ایران سقف تعیین کنند، همه اینها بدون شلیک حتی یک گلوله اتفاق افتاد، این یعنی دیپلماسی و ائتلاف کردن.

وی ادامه داد: چند وقت قبل نیز ترامپ گفت، ملوان‌های ایرانی که در آب‌های این کشور گشت‌زنی می‌کردند به ناوهای آمریکایی نزدیک شده‌اند و اینکه گفته بود “اگر من بودم و ملوان‌های ایرانی به ناوهای آمریکایی نزدیک می‌شدند آنها را همان‌جا روی آب منفجر می‌کردم.”، آن‌گاه جنگ دیگری به راه می‌افتاد. این یک قضاوت خوب نیست و نه خلق و خوی درست و مناسبی که برای فرماندهی کل نیروهای مسلح بودن مورد نیاز است.

دونالد ترامپ با اشاره به تجربیات هیلاری کلینتون از توافق هسته‌ای با ایران گفت: یکی از تجربه‌های بد هیلاری، توافق هسته‌ای با ایران است که بر اساس آن ما صد و پنجاه میلیارد دلار به ایرانی‌ها بازگرداندیم. من توافق یا قرارداد خوبی سراغ ندارم که هیلاری بخشی از آن بوده باشد. بله او مجرب است اما تجربه‌های او بد است و این کشور چهار سال دیگر نمی‌تواند این تجربه‌ها را تکرار کند.

ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ضمن اعلام  اینکه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی ملاقات کرده است، افزود: «باور کنید او (نتانیاهو) از توافق هسته‌ای با ایران اصلاً خوشحال نیست».

هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد توافق هسته‌ای با ایران قدرت او را در دیپلماسی نشان می‌دهد.

ترامپ با انتقاد از توافق هسته‌ای گفت: ما به‌خاطر توافق هسته‌ای با ایران صد و پنجاه میلیارد دلار پرداختیم.

کلینتون نیز در پاسخ گفت: ایران تنها چند هفته تا تکمیل چرخه هسته‌ای خود فاصله داشت.

هیلاری کلینتون در پاسخ به ترامپ که توافق هسته‌ای با ایران را بدترین چیز معرفی کرده، گفت: ترجیح می‌دهم مشکلات با ایران را از طریق گفتگو حل و فصل کنم.

نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در آمریکا مدعی شد رقیب دموکراتش هیلاری کلینتون با آغاز گفتگوهای هسته‌ای با ایران، این کشور را که در آستانه سقوط بوده از ورطه رهانیده است. دونالد ترامپ مدعی شد تحریم‌ها داشت ایران را خفه می‌کرد و این کشور در آستانه سقوط بود اما حالا دارند به کشوری قدرتمند تبدیل می‌شوند و این اتفاق به‌زودی خواهد افتاد. ترامپ افزود سیاست‌های کلینتون و اوباما، خاورمیانه را با اوضاعی کاملاً نابسامان رها ساخته است.

 

ناتو، جنگ عراق و داعش

نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در آمریکا با اشاره به سخنان پیشینش درباره ناتو و اینکه ۲۸ کشور عضو ناتو سهم خود را بر اساس پیمان نمی‌پردازند بار دیگر تکرار کرد این کشورها باید هزینه دفاع از خود را به آمریکا پرداخت کنند.

ترامپ به مقاله‌ای اشاره کرد که از وی در نیویورک تایمز منتشر شده و گفت: در آن مقاله توضیح دادم چگونه کشورهای عضو ناتو به گسترش تروریسم دامن می‌زنند.

وی ادعا کرد آمریکا بیش از هفتاد درصد هزینه‌های ناتو را پرداخت می‌کند و چنین مبلغی بسیار زیاد است.

ترامپ گفت: ناتو باید نظامیان آمریکا را در خاورمیانه پشتیبانی کند تا بتوانیم داعش را شکست بدهیم.

ترامپ داعش را زائیده خلئی خواند  که به‌دست اوباما و هیلاری کلینتون در عراق ایجاد شد و افزود: هنگامی که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه بود داعش خیلی کوچک بود اما اکنون سی کشور را درگیر کرده و فکر نمی‌کنم هیلاری از پس داعش بربیاید.

ترامپ همچنین ادعا کرد از تهاجم سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق حمایت نکرده و آن را اتهامی خواند که دستگاه رسانه‌ای هیلاری کلینتون ضد او به‌راه انداخته است، وی دراین‌باره گفت: من مخالف جنگ در عراق بودم.

نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در آمریکا با اشاره به سیاست‌های مداخله جویانه کشورش در دنیا و میلیاردها دلار زیان مالی که این سیاست‌ها به‌همراه دارد تأکید کرد: «ما نمی‌توانیم نقش پلیس دنیا را ایفا کنیم، نمی‌توانیم از دیگر کشورها حمایت کنیم در حالی که آنان هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند».

کلینتون در زمینه مقابله با داعش گفت که تنها به‌طور مستقیم به‌دنبال داعش (برای ازمیان برداشتن آنها) نباید بود، نامزد دموکراتها گفت: باید مانع دسترسی داعش به اینترنت برای انجام تبلیغات افراط گرایانه در آمریکا و اروپا شد، باید حملات هوایی خود علیه داعش را تشدید کنیم و به یاری رساندن نظامی به شرکای عرب و کرد خود بپردازیم تا در عرض یک سال بتوانیم داعش را از عراق خارج کرده و آنها را در سوریه مسدود و نیز از سوریه خارج کنیم.

وی گفت باید به‌دنبال رهبران داعش بود همانند کاری که با اسامه بن لادن شد باید به‌دنبال ابوبکر البغدادی رهبر داعش بود.

مهاجران و نژادپرستی در آمریکا

نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دربخش دیگری از این مناظره گفت که ترامپ سابقه طولانی در زمینه اقدامات نژادپرستانه داشته است. هیلاری کلینتون گفت که ترامپ در سال ۱۹۷۳ میلادی از سوی دادگاه به‌دلیل اجاره ندادن ملک و آپارتمان به شهروندان سیاهپوست آمریکایی محکوم شد که این محکومیت‌ها تنها یک بار نبوده است.

وی گفت که ترامپ سابقه طولانی در اقدامات و تمایلات نژادپرستانه داشته است و تأکیدهای مدام ترامپ بر اینکه نخستین رئیس جمهوری سیاه‌پوست آمریکا متولد آمریکا نبوده است، اوباما را رنجانده و باعث ناراحتی او (اوباما) شده است.

هیلاری گفت: دونالد ترامپ به مسلمانان در خارج و در داخل به جامعه مسلمانان آمریکایی تعمداً توهین می‌کند، وقتی نیاز داریم که با کشورهای مسلمان همکاری کنیم، چراکه آنها در خط مقدم قرار دارند و آنها می‌توانند اطلاعاتی دراختیار ما قرار دهند که در هیچ جای دیگری نمی‌توانید آنها را به‌دست آورید، متأسفانه با لفاظی‌های ترامپ باعث دور ساختن آنها می‌شویم.

ترامپ وجود نظم و قانون را لازم دانست و حمایت‌های انتخاباتی پلیس و نیروهای انتظامی از خود را دلیلی بر موجه بودن برنامه‌های خود دانست. وی تأکید کرد که در برخی مناطق آمریکا خشونت وحشتناکی حاکم است و مانند کشورهای جنگ‌زده شده‌اند. وی گفت که در دوران اوباما ۴ هزار نفر در شیکاگو کشته شدند و باید سلاح را از تبهکاران و مهاجران غیرقانونی گرفت. وی خواستار افزایش نیروهای انتظامی شد و لزوم برقراری روابط حسنه میان پلیس و مردم را نقطه مشترک سیاستهای خود و کلینتون اعلام کرد.

نامزد حزب جمهوری‌خواه موافقت خود و برخی از جمهوری‌خواهان را با اعمال مقررات سختگیرانه علیه کسانی که در فهرست پرواز ممنوع هستند و قصد خریداری و حمل سلاح دارند اعلام کرد. وی با به خاطر آوردن “توهین” هیلاری کلینتون به جوانان سیاهپوست گفت؛ سیاهپوستان آمریکا بازیچه سیاستمداران هستند و پس از انتخابات فراموش می‌شوند و از این موضوع بسیار ناراحت هستند.

ترامپ در مورد اینکه به‌تازگی و بالاخره باراک اوباما را متولد آمریکا دانست، گفت که مشاور و محرم کلینتون در سال ۲۰۰۸ که کلینتون با اوباما رقابت می‌کرد بانی این ادعا بود. ترامپ گفت که با تلاشهای او بود که اوباما برگه تولد خود را منتشر کرد. وی مدعی شد که توانسته روابط خوبی با سیاهپوستان در مدت اندک برقرار کند.

ترامپ کلینتون را متهم کرد که به‌خلاف حمایت اکنون از اوباما روابط حسنه‌ای در سالیان انتخابات ۲۰۰۸ با اوباما نداشته و قصد تخریب اوباما را داشته است. وی با ذکر مثالی از کسب و کار خود در فلوریدا گفت که در ارتباط با نژادها و ادیان مختلف تبعیض قائل نشده است.

انتهای پیام/ تسنیم