مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: از ۲۴ شهرستان استان اصفهان در ۲۳ شهرستان نمایندگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد و جلسه هماهنگی مدیران این ادارات، در هر فصل در یکی از شهرستان‌های استان برگزار می‌شود.

به گزارش حرف شما، حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی چهارشنبه شب در بازدید از مجموعه فرهنگی، هنری شهید مدرس اظهار داشت: امامزادگان نمادهای فرهنگی و قطب‌های فرهنگی هنر منطقه هستند که بیانگر روحیه دینی و نقش والای مذهب در فرهنگ هر منطقه است.

وی با بیان اینکه شهرستان شهرضا یکی از برترین شهرستان‌های استان اصفهان است، افزود: شهرضا به دلیل استقرار امامزاده شاهرضا از جایگاه ویژه‌ای در این استان برخوردار است، استان اصفهان نیز از این امامزاده و شهیدان و نمادهای فرهنگی این شهرستان، به عنوان بخشی از نمادهای فرهنگی خود نام می‌برد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان با بیان اینکه پسوند قمشه‌ای در تاریخ علم و ادب ایران، بیان کننده شخصیت علمی ممتاز افراد است، بیان کرد: دین همواره نقش مؤثر و غیر قابل انکاری در مناسبات اجتماعی دارد، روحیه مذهبی و تقید به احکام مذهبی یکی از ویژگی‌های مردم ایران بوده است.

حوزه‌های علمیه از با ارزش‌ترین نمادهای علمی و فرهنگی هر منطقه محسوب می‌شود

وی با بیان اینکه پایگاه فرهنگی و مردم دین باور و خدامحور شهرستان شهرضا از گذشته در کشور معروف بوده‌اند، گفت: حوزه‌های علمیه از جمله مهمترین و با ارزش‌ترین نمادهای علمی و فرهنگی هر منطقه محسوب می‌شود.

ارزانی افزود: علما و اساتید حوزه در طول تاریخ با پرورش طلاب و آموزش علوم دینی روحیه دین باوری مردم را تقویت و معارف اسلامی در جوامع مختلف ترویج داده‌اند، وجود حوزه‌های علمیه در هر منطقه یکی از بارزترین نهادهای علمی و مذهبی است.

وی با بیان اینکه حوزه‌های علمیه و علمای برجسته شهرستان شهرضا از شهرت قابل توجه‌ای در مراکز علمی و فقهی کشور برخوردار هستند، تصریح کرد: در حوزه هنری سابقه دینی مردم شهرضا بر محتوای آثار آنان اثر گذاشته است.

شهرضا از نظر تعداد هنرآموزان خوشنوسی بعد از شهر اصفهان در جایگاه دوم قرار دارد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان بیان کرد: در برخی از رشته‌های هنری مثل خوشنویسی، با وجود اینکه شهرضا از نظر جمعیت در جایگاه دوم استان قرار ندارد، اما از نظر تعداد هنرآموزان خوشنوسی بعد از شهر اصفهان در جایگاه دوم قرار دارد، در مجموع شهرضا نقش مؤثری در ارتقاء جایگاه فرهنگی استان دارد.

وی اظهار داشت: از ۲۴ شهرستان استان اصفهان در ۲۳ شهرستان نمایندگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد، جلسه هماهنگی مدیران این ادارات، در هر فصل در یکی از شهرستان‌های استان برگزار می‌شود و در این فصل هم در شهرستان شهرضا برگزار شد، برگزاری این جلسات نقش مؤثری در ارتقاء سطح خدمات فرهنگی در مناطق مختلف دارد.

مسئولان باید دغدغه فرهنگی داشته باشند

ارزانی با بیان اینکه ارتباط مفید و کارساز مدیران یکی از ویژگی‌های شهرستان‌های فرهنگی استان است، گفت: مسئولان باید دغدغه فرهنگی داشته باشند، مسئولان باید بدانند که آسیب‌های اجتماعی با رویکرد فرهنگی قابل حل است.

وی بیان کرد: ترویج فرهنگ کتابخوانی از جمله راهکارهایی است که می‌تواند نقش مؤثری در ارتقاء سطح فرهنگ عمومی و در نتیجه کاهش معضلات اجتماعی دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان با بیان اینکه فرمانداران و امامان جمعه تأثیر به سزایی در ارتقاء سطح فرهنگی در جامعه دارند، گفت: هنرستان هنرهای زیبا در شهرضا و اصفهان است، در دیگر شهرستان‌ها هم متقاضی ایجاد این هنرستان هستند اما ظرفیت‌های لازم در این زمینه وجود ندارد.

وی افزود: با اعتبارات دولتی نمی‌توان اقدامات زیادی انجام داد، مجموعه تئاتر شهر با وجودی که چندین بار کلنگ زنی شده اما باز هم ناتمام است چون اعتبارات کافی برای این کار وجود ندارد.

ارزانی تصریح کرد: اداره فرهنگ و رشاد اسلامی حاضر است زمینی که در کنار این اداره قرار دارد را برای این منظور واگذار کند، پس از این لازم است با تعاملی که مسئولان اجرایی شهرستان با خیران و سرمایه‌گذاران برقرار می‌کنند، افرادی را برای این منظور معرفی و ساخت این مجموعه را آغاز کنند.

وی بیان کرد: این مجموعه می‌تواند زمینه فعالیت دیگر شهرستان‌ها را نیز فراهم کند، از وزارتخانه فرهنگ و ارشاد هم دستور این کار صادر شده تا تسهیلات لازم برای صدور مجوزهای لازم در این زمینه فراهم شود.

انتهای پیام/ تسنیم