هیئت تطبیق آخرین ایستگاه توقف مدل IPC پیش از اجرا است و در حالی وزارت نفت انجام اصلاحات به‌روی مدل جدید قراردادهای نفتی ایران را کافی می‌داند که کارشناسان منتقد نسبت به این مدل قراردادی از وجود ۹ ایراد اساسی اصلاح‌نشده در آن خبر می‌دهند.

به گزارش حرف شما، وزارت نفت مذاکرات با شرکت‌های خارجی را آغاز کرده و قرار است نخستین قرارداد نفتی با مدل IPC به‌روی میدان آزادگان جنوبی که یکی از میادین مشترک نفتی ایران با عراق است به امضا برسد. برنامه فعلی شرکت ملی نفت ایران برای واگذاری این پروژه نفتی، برگزاری مناقصه‌ای است که اعلام رسمی زمان‌های آن در پایان مهرماه صورت می‌گیرد.

این در حالی است که مصوبه اخیر دولت در مورد اصلاحات جدید انجام شده به‌روی مدل جدید قراردادهای نفتی ایران هنوز به تأیید هیئت تطبیق مصوبات دولت با مقررات در مجلس شورای اسلامی نرسیده است.

در خصوص آخرین وضعیت بررسی این هیئت، «غلامرضا انبارلویی» عضو هیئت تطبیق مصوبات دولت با مقررات در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار تسنیم گفت: “مصوبه اخیر دولت که اصلاحاتی را روی مدل جدید قراردادهای نفتی ایران انجام داده به هیئت تطبیق رسیده اما اینکه چه‌زمانی این موضوع در هیئت تطبیق بررسی شود و نتیجه نهایی اعلام شود مشخص نیست. اینکه بگوییم این مصوبه به تأیید هیئت تطبیق می‌رسد یا رد می‌شود، هنوز زود است”.

یک هفته پیش بود که «علی کاردر» مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از امضای نخستین قرارداد نفتی با مدل جدید قراردادهای نفتی ایران در هفته پایانی مهرماه خبر داد. در همین حال، هفته گذشته آخرین اصلاحیه‌های این مدل جدید که به IPC معروف است در دولت انجام شد.

«غلامرضا منوچهری» معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ابتدای هفته گذشته در خصوص انجام آخرین اصلاحات به‌روی IPC گفته بود: “امیدواریم در هفته جاری اصلاحیه‌های جدید در دولت به تصویب برسد و بازگشتی هم به مجلس خواهیم داشت و بعد (این مدل قراردادی) برای اجرا ابلاغ خواهد شد”.

اصلاحیه‌های مورد نظر دولت به‌روی مدل IPC انجام شده و به‌گفته مسئولان وزارت نفت مقرر شده پس از بررسی هیئت تطبیق، در صورت نبود تعارض بین این مدل و قوانین کشور، مهر تأییدی بر آن زده شده و از سوی دولت برای اجرا ابلاغ شود، به‌عبارتی، هیئت تطبیق آخرین ایستگاه توقف مدل IPC پیش از اجرا است و در حالی وزارت نفت، انجام اصلاحات به‌روی مدل جدید قراردادهای نفتی ایران را کافی می‌داند که کارشناسان منتقد نسبت به این مدل قراردادی، از وجود ۹ ایراد اساسی اصلاح‌نشده در آن خبر می‌دهند.

انتهای پیام/ تسنیم