۱۵۸ تشکل دانشجویی در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای از وی خواستند تا همانند تصویب ۲۰ دقیقه‌ای برجام در مجلس، با موضوع قراردادهای جدید نفتی برخورد نکند.

به گزارش حرف شما، ۱۵۸ تشکل دانشجویی در نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

باسمه‌تعالی

جناب آقای دکتر لاریجانی؛ ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

سلام‌علیکم؛

با نظر به جایگاه شما در عالی‌ترین مقام قوه‌ مقننه به عنوان نمود مردمسالاری نظام اسلامی و با نگاه به نحوه‌ مدیریت جلسات مجلس شورای اسلامی، نگرانیهایی ایجاد شده است که لزوم تأمل در خط‌ مشی‌تان را می‌رساند.

متأسفانه با بررسی تجربه عملکرد شما در بررسی برجام و همچنین بررسی الگوی جدید قراردادهای نفتی، سؤالاتی جدی در مورد اندیشه و مشی فکری شما ایجاد می‌شود که نیاز به تفکر و پاسخگویی جدی دارد. وقتی این خط فکری را در مسئله‌ برجام پی می‌گیریم، تأکید جناب‌ عالی بر عدم لزوم بررسی آن توسط نمایندگان ملت و کفایت پیگیری در شورای عالی امنیت ملی و پس از آن عدم لحاظ کردن نتایج چندین و چند جلسه بررسی دقیق و کارشناسی برجام در کمیسیون ویژه، در جلسه‌ صحن عمومی مجلس و نهایتا تصویب ۲۰ دقیقه‌ای آن، یعنی در حداقل زمان قانونی ممکن برای بررسی طرحهای معمولی، تداعی‌کننده‌ برخورد تسامحی و تسریع بخش شما در این طرح کلان ملی است که متأسفانه به نظر می‌رسد علی‌رغم وجهه تأثیرگذار و قابل قبولی که در جامعه دارید، برخوردتان با طرحهای کلان اقتصادی-سیاسی که ارتباط مستقیم با منافع ملی دارد و هر خلل و فرجی در آن خطر وابستگی کشور به بیگانگان را به دنبال دارد، همراه با تساهل و تسامح بسیار و در برخی موارد برخوردی مشتاقانه است. در صورتی‌ که توقع آن است که شما به عنوان صدای رسای ملت و مهم‌تر از آن با توجه به سوگندی که یاد کرده‌اید، استقلال کشور و حراست از نفوذ بیگانه را سرلوحه‌ تصمیم‌گیریهای خود قرار دهید. آیا این نمایانگر آن نیست که جناب‌ عالی پیشرفت کشور، که باید از درون بجوشد را با نیم‌نگاهی به بیرون می‌بینید؟ آیا این رفتارها نشانگر آن نیست که شما در حال همراهی کردن با دولتی هستید که داعیه‌ توسعه‌ اقتصادی با شیوه‌ نه‌ چندان مطمئن غربی دارد؟ این‌ که در مواقع لازم از دادن شعارهای استکبارستیزانه دریغ نمی‌ورزید، اما به هنگام پیاده کردن آن در روابط اقتصادی-سیاسی با ادله‌ای مانند آرامش کشور، عقل‌گرایی و واقعیات جامعه با طرحها و تفکرات دولت همراهی می‌کنید، به چه معناست؟ به نظر شما خطری که رهبر معظم انقلاب تحت عنوان تغییر سیرت در عین ثابت بودن صورت از آن یاد کرده‌اند، کجا معنا پیدا می‌کند؟ بنابراین سؤال اینجاست که نسبت شما به عنوان رئیس فراکسیون ولایت و همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی با یک دولت تکنوکرات چیست؟ آیا عقلانیتی که در عمل آن را پیگیری می‌کنید با شعارهایی که سرمی‌دهید، همخوانی دارد؟

نکته اساسی دومی که با پیگیری خط مشی جناب‌ عالی در بررسی طرحهای مختلف به چشم می‌خورد، نحوه نگرش شما به مردم است. همان‌طور که از بیانات امام راحل و مقام معظم رهبری برمی‌آید، اساساً هدف انقلاب ارتقای فهم مردم است و حرکت و پیش رفتن انقلاب چیزی جز رشد فهم مردم نیست. این‌ که بنیان‌گذار کبیر انقلاب می‌فرمایند مجلس در رأس امور است، به این معناست که در نظام اسلامی، مردم باید اساس تمام کارها قرار گیرد و اراده آنها رأس تمام کارها باشد.

بنابراین بدون تلاش برای رشد و ارتقای فهم و تجربه‌های این ملت از طریق تبیین مسائل برای مردم، انقلاب اسلامی پیشرفتی نمی‌کند و اساساً پیشرفت انقلاب در صورتی حاصل می‌شود که اراده مردم در تمام تصمیم‌گیری‌های خُرد و کلان جامعه مشارکت حداکثری داشته باشد. همان‌طور که رهبر انقلاب در زمینه‌ تبیین مسائل برای مردم می‌فرمایند: «تبیین اساس کار ما است. ما با ذهنها مواجهیم، با دلها مواجهیم؛ باید دلها قانع بشود. اگر دلها قانع نشد، بدنها به راه نمی‌افتد، جسم‌ها به کار نمی‌افتد؛ این فرقِ بین تفکّر اسلامی و تفکرات غیر اسلامی است.». در تجربه برجام علی‌رغم تأکیدات فراوان رهبری مبنی بر این‌که برجام برای مردم ما یک تجربه تاریخی است که باید باعث رشد فهم و تجربه مردم شود، آنجایی که تصمیم‌گیریها با اراده شما گره خورد، گویا مسئله‌ اصلی که همان رشد مردم است، آن‌طور که شایسته بود لحاظ نشد و این خطر تکرار تجربه‌های تاریخی در مسائل مشابه را افزون می‌کند. همچنین در مسئله‌ الگوی جدید قراردادهای نفتی (IPC)، تأکید شما در عدم لزوم طرح این مسئله در مجلس و پس از ورود آن به مجلس، سعی در برگزاری جلسات غیرعلنی که با شرایط امنیتی خاص تشکیل می‌شود، این بیم را شدت می‌بخشد که شما اعتماد لازم به فهم نمایندگان ملت را نداشته و لزومی در انتشار و تبیین مطالب مطرح‌ شده در مجلس برای عموم مردم نمی‌دانید. در حالیکه رهبر معظم انقلاب درباره شاخصه‌های انقلابی‌گری می‌فرمایند:«جمهوری اسلامی یعنی این؛ مردم محورند، مقاصد برای مردم است، هدفها متعلّق به مردم است، منافع مال و مِلک مردم است، اختیار در دست مردم است».

آیا تا به‌ حال با توجه به عملکرد یک دهه‌ای خود، رویکرد مناسب در افزایش فهم مردم را داشته‌اید؟ و آیا برگزاری جلسات غیرعلنی مکرر را نمی‌توان به معنای نادیده گرفتن اهمیت افزایش فهم مردم در زمینه مسائل مختلف دانست؟ آیا عبور سریع و همراه با تسامح از طرحهای مختلف بدون در نظر گرفتن نظرات کارشناسان و نمایندگان مردم به این معنا نیست که شما اهتمام لازم را در ایجاد مشارکت حداکثری رأی مردم در مسائل مختلف ندارید؟ به نظرتان، کاهش صد هزار عددی رأی شما در انتخابات هفت اسفند، در اعتراض به برخوردهای گاهاً دوگانه و نادیده گرفتن رشد مردم در مسائل و عدم اهتمام به مشارکت حداکثری اراده‌ آنها در مسائل نبوده است؟ بنابراین آیا لازم نمی‌بینید به تصحیح نگاهی که تاکنون به شأن ملت داشته‌اید، بپردازید؟

در پایان خواستار توجه بیشتر جناب‌ عالی نسبت به وظایف اصلی مجلس یعنی بررسی موشکافانه و تبیین مسائل کلان ملی و تنظیم روابط خارجی براساس مصالح کشور و ملت هستیم تا در خلال آن هدف بلند انقلاب اسلامی یعنی افزایش فهم تاریخی ملت در برهه‌های سرنوشت‌ساز رخ بدهد.

والسلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته

انتهای پیام/ منبع تسنیم