مدیر روابط عمومی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در واکنش به اظهارات نوبخت که گفته بود «جای مباحث FATF شورای عالی امنیت ملی است نه تریبون‌ نماز جمعه»، گفت: ما معتقدیم که ائمه محترم جمعه در بیان تذکر خیرخواهانه نباید از هیچ مقام دولتی اجازه بگیرند.

به گزارش حرف شما، ستار بهشتی مدیر روابط عمومی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در واکنش به اظهارات نوبخت سخنگوی دولت حجت الاسلام روحانی که گفته بود «جای مباحث FATF شورای عالی امنیت ملی است نه تریبون‌ نماز جمعه»، گفت: ما معتقدیم که ائمه محترم جمعه در بیان تذکر خیرخواهانه نباید از هیچ مقام دولتی اجازه بگیرند. افتخار امامان جمعه، از اول تأسیس نهاد مقدس نماز جمعه تاکنون حفظ استقلال فکری و صرفاً در جهت اجرای دستورات الهی و منویات حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری بوده و خواهد بود.

متن جوابیه مدیر روابط عمومی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به‌شرح ذیل است:

با سلام و احترام

در خصوص بیانات روز سه‌شنبه ۹۵.۶.۲۳ جناب آقای نوبخت، سخنگوی محترم دولت، موارد ذیل به استحضار می‌رسد:

۱ ــ این‌گونه که جناب آقای نوبخت گفته‌اند: “موضوع FATF بسیار تخصصی است و تریبون نماز جمعه اختصاص به اخلاق، تقوا، دین و سیاست دارد”، اگر از این منظر بخواهیم به مسائل بنگریم هیچ موضوع تخصصی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را نمی‌توان در نماز جمعه مطرح کرد، زیرا هر کدام از این موضوعات یک حوزه تخصصی دارند که بنا به نظر ایشان، ائمه محترم جمعه فقط باید توصیه به تقوا نمایند و دیگر وارد هیچ موضوعی نشوند، چرا که آن موضوع جنبه تخصصی دارد و باید فقط در حوزه تخصصی مورد توجه قرار بگیرد.

۲ ــ انتظارات جناب آقای نوبخت از ائمه جمعه و نماز جمعه تبلیغ و ترویج تقوا، دین، اخلاق و… است. از نظر ایشان معنای ترویج تقوا و ارزشها چیست؟

آیا مسئولان را به هوشیاری در برابر دشمنان توصیه کردن تقوا نیست؟ آیا اگر امام جمعه خطرات و دام‌های دشمن را متذکر شود، ترویج دین و ارزشهای دینی نیست؟

۳ ــ جناب آقای نوبخت به‌خوبی می‌دانند، یکی از رسالت‌های امامان جمعه، هشدار دادن و تذکر است، تذکر یکی از ابزار غفلت‌زدایی است که قرآن کریم می‌فرمایند.

«و ذکّر فانّ الذکری تنفع المؤمنین»

از نظر سخنگوی محترم دولت چگونه باید به این آیه شریفه عمل کرد؟

آیا امامان جمعه به قرآن باید عمل کنند یا به توصیه سخنگوی دولت؟

ما معتقدیم که ائمه محترم جمعه در بیان تذکر خیرخواهانه نباید از هیچ مقام دولتی اجازه بگیرند.

سیاست ما در نهاد مقدس نماز جمعه «نقد منصفانه و دفاع واقع‌بینانه» است.

به‌موقع در موارد لازم نقد می‌کنند و در شرایط مناسب از خدمتگزاران مخلص دفاع و حمایت می‌نمایند.

آیا اگر امام جمعه توصیه به عزتمداری کرد و تذکراً ذلت و ذلت‌پذیری را ضدارزش معرفی نمود کاری اخلاقی انجام نداده است؟

اعلی‌ای‌ّحال افتخار امامان جمعه، از اول تأسیس نهاد مقدس نماز جمعه تاکنون حفظ استقلال فکری و صرفاً در جهت اجرای دستورات الهی و منویات حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری بوده و خواهد بود.

بهشتی

مدیر روابط عمومی

انتهای پیام/ تسنیم