یک مقام سابق وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور ابزارهای مختلفی برای رصد امکان انتقال فناوری و مواد هسته‌ای از خارج به ایران در اختیار دارد.

به گزارش حرف شما، یک مقام سابق وزارت خارجه آمریکا گفت واشگتن توافق هسته ای را به گونه ای تدوین کرده که امکان بازگشت پذیری تحریمها وجود داشته باشد و این کار نیز تعمدی بوده است.

کریستوفر بکی مایر در نشست شورای آتلانتیک افزود: شرکتهای آمریکایی تا حدود زیادی از فعالیت اقتصادی در ایران منع شده اند زیرا تحریمها همچنان به قوت خود باقی هستند. تحریمهایی که در برجام از آنها سخن گفته شده است عمدتا درباره شرکتهای غیرآْمریکایی بوده است.»

وی گفت:« برخی می گویند قانون تحریمهای ایران دربرگیرنده همه تحریمهایی است که تاکنون درباره ایران اعمال شده است. چندین قانون فرعی دیگر نیز در این زمینه مطرح است. دستورات مختلف ریاست جمهوری نیز در این زمینه وجود دارد. همه این قوانین و دستورات سبب شده است چارچوبی درخصوص تحریمها علیه ایران به وجود بیاید. برخی از این قوانین هم با یکدیگر همپوشانی دارند. به هرحال، باید توجه داشت که ما اختیارات بسیار زیادی در حوزه تحریمها داریم و می توانیم بار دیگر تحریمها را اعمال کنیم. ما توافق هسته ای را نیز به گونه ای تدوین کردیم که امکان بازگشت پذیری تحریمها وجود داشته باشد و این کار نیز تعمدی بوده است. البته نمی خواهم درباره هیچ مسئله خاصی در این زمینه صحبت کنم. واقعیت این است از منظر تئوری ، می توان هر تحریمی که وجود داشته باشد را با دستور رئیس جمهور و درصورت لزوم، تکرار کرد. اختیاراتی در این زمینه وجود دارد.»

کریستوفر بکی مایر در ادامه و در پاسخ به سوالی درباره ارتباط احتمالی آزمایش هسته ای کره شمالی با ایران گفت: به شدت نگران اوضاع مطرح در کره شمالی هستیم. درباره ارتباط ایران و کره شمالی و اینکه این اتفاقات چه تأثیری بر سیاستهای ما درباره ایران می‌گذارد باید بگویم که برجام به گونه ای تدوین شده است که مانع از دسترسی ایران به مواد شکافت پذیر به مقدار کافی شود که بتواند سلاح هسته ای بسازد.

درباره کره شمالی نیز ما دقیقاً تلاش کرده ایم همین کار را انجام دهیم. در حال حاضر، ایران مواد هسته ای ندارد که بتواند با آن سلاح هسته ای بسازد اما کره شمالی این مواد هسته ای را در اختیار دارد. کل هدف از فرایند جاری (درباره ایران) برای این منظور بوده است که بتوانیم ابزارهایی را از بین ببریم که ایران با آن می تواند اورانیوم غنی شده برای ساخت سلاح هسته ای داشته باشد. ما با  برجام این کار را انجام داده ایم به طوریکه نود و هشت درصد ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از بین رفته است .

دو سوم سانتریفیوژهای ایران نیز برچیده شده است. اقداماتی در حوزه شفاف سازی هسته ای نیز اجرا شده است که از منظر اقدامات صورت پذیرفته در زمینه رژیم منع اشاعه، بی سابقه است. درنتیجه این اقدامات ، توانسته ایم زمان فرار هسته ای ایران را طولانی تر کنیم. منظور از زمان فرار هسته ای ، زمان رسیدن به سلاح هسته ای نیست بلکه زمانی است که برای رسیدن به مواد لازم برای ساخت سلاح هسته ای لازم است.

زمان فرار هسته ای ایران از نود روز به بیش از یک سال افزایش یافته است. در نتیجه می بینیم که محدودیتهای ایجاد شده براساس  برجام می تواند مانع از دستیابی ایران به توانایی ساخت تسلیحات هسته ای شود. ما نمی خواهیم ایران یا هر کشور دیگری به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. این رویکرد کلی ماست همواره اتهاماتی درباره امکان انتقال فناوری و مواد هسته ای از خارج (به ایران) مطرح بوده است. این اتهامات از قبل از برجام مطرح بوده است و بعد از برجام نیز مطرح است. ما ابزارهای مختلفی برای کنترل این مسئله در اختیار داریم و دستگاههای اطلاعاتی و عملیاتی ما می توانند این موارد را رصد کنند. ما کارهایی انجام داده ایم که دسترسی ایران به فناوری ها و تجهیزات حساس مورد نیازش در این زمینه سخت تر و دشوارتر شود. درنتیجه این کارها ما بسیار اطمینان خاطر داریم که توانسته ایم خطر دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای را در آینده کاهش بدهیم.»

انتهای پیام/ تسنیم