به گفته موگرینی مقام ارشد اتحادیه اروپا ایران به توافق اتمی سال گذشته با گروه۱+۵ پایبند بوده‌است.

به گزارش حرف شما، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا می‌گوید ایران به توافق اتمی سال گذشته با ۵ عضو دائم شورای امنیت بعلاوه آلمان پایبند بوده‌است.

موگرینی روز پنج‌شنبه پس از برگزاری نشست مشترک وزیران خارجۀ ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه بعلاوه آلمان در مقر سازمان ملل در نیویورک، در جمع خبرنگاران گفت ایران به تعهدات اتمی خود در قبال برنامۀ جامع اقدام مشترک (برجام) عمل کرده‌است.

وی تصریح کرد: «ما ۳ گزارش از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشتیم که تأیید کرد ایران همۀ گام‌هایی را که باید دربارۀ موضوع اتمی بر می‌داشت، برداشته‌است.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا خاطر نشان کرد: «ما همگی بار دیگر قویاً بر اهمیت سیاسی و تاریخی این توافق  تأکید کردیم؛ این توافق به جهان و به ما نشان داد که حتی مشکل‌ترین مسائل را می‌توان از طریق مذاکره و دیپلماسی و با رویکرد برد-برد حل و فصل کرد.»

موگرینی همچنین تصریح کرد موضوع موشک‌های بالستیک ایران در نشست روز پنج‌شنبه وزیران خارجه ایران و گروه ۱+۵ مورد بررسی قرار نگرفت زیرا آزمایش‌های موشکی تهران نقض برجام نیست.مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا گفت حاضران در این نشست همچنین دربارۀ لزوم حذف موانع پیش روی بانک‌های خارجی و نهادهای مالی برای همکاری با ایران تبادل نظر کردند.

ایران و گروه ۱+۵ پس از ماه‌ها مذاکرات فشرده در تاریخ ۲۳ تیر ۱۳۹۴ دربارۀ برجام به توافق رسیدند؛ برجام از ۲۶ دی ۱۳۹۴ اجرایی شد و براساس آن به سال‌ها تحریم‌های یکجانبه علیه ایران به بهانه برنامه اتمی‌اش پایان داده شد. تهران در عوض پذیرفت تا برخی فعالیت‌های اتمی‌اش را محدود کند.

این اولین کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران خارجه ایران و ۱+۵ بود که پس از اجرایی شدن توافق در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در سطح وزیران برگزار شد.

کمیسیون برجام روز چهارشنبه نیز در سطح معاونان وزیران خارجه ایران و ۱+۵ برگزار شد.

در همین حال سید عباس عراقچی، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام، روز پنج‌شنبه گفت در جلسۀ کمیسیون مشترک در سطح وزیران موضوع تحریم‌ها و تعلل اروپا و امریکا در حل مشکلات بانک‌ها و مؤسسات مالی از طریق تسهیل مراودات مالی و ارائه تضمین‌های لازم اصلی‌ترین مسئله مورد بحث بود.

وی گفت همچنین موضوع تأخیر دولت آمریکا در صدور مجوزهای فروش هواپیما به ایران توسط ایرباس و بویینگ در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام/ تسنیم