معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: ایران سهم زیادی در مدیریت جهانی صنایع دستی ایفا می‌کند و تلاش ما آن است که در این زمینه موفق ظاهر شویم.

به گزارش حرف شما، بهمن نامور مطلق در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی با اشاره به برگزاری نشست شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان بیان اینکه نخستین و بزرگ‌ترین اجلاس شورای صنایع دستی در اصفهان برگزار شد، افزود: نخستین اجلاس برای ما و بزرگ‌ترین آن برای شورا نیز بود.

وی ادامه داد: در کشور ما با حضور افراد عمیق و آکادمیک، این اجلاس تبدیل به یک اتفاق خوب می‌شود و به همین جهت در آئین افتتاحیه، از همه شرکت‌کنندگان و فعالان صنایع دستی تجلیل شد که یک کار صرفاً تشکیلاتی به یک رخداد چندبعدی تبدیل و از طرفی کارهای تشکیلاتی انجام شد و از سویی دیگر یک همایش علمی خوب داشتیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور خاطرنشان کرد: در این چند روز کارگاه‌های آموزشی و همین‌طور نمایشگاه ترویجی و تجاری داشتیم که در همه این حاشیه‌ها اتفاقات کوچک‌تری رخ می‌داد. همچنین موافقت‌نامه‌ها، قراردادها، همکاری‌ها و اصل بهره‌برداری از این رخدادها، حاشیه‌نشینی و حاشیه گویی است که خوشبختانه این رابطه اجلاس جهانی، پرسودترین اجلاس تاریخ این کشور بوده است.

وی با بیان اینکه این اجلاس یک فعالیت ۱۰۰ درصد موفق داشت، افزود: برنامه‌هایی که از قبل پیش‌بینی‌شده، نداریم که امروزه به آن نرسیدیم. همچنین این اجلاس بازگشت پیروزمندانه صنایع دستی به عرصه جهانی است که بعد از آن نسبت ما با دنیا و نوع گفت‌وگو با بازیگران دیگر تغییر می‌کند.

نامور مطلق تصریح کرد: پس از پیروزی در این همایش، سهم‌های زیادی در مدیریت جهانی صنایع دستی داریم که این رخداد باید تاریخ صنایع دستی را به دو بخش پیش و پس برش بزند که یکی از کارکردهای رخدادها همین است. این رخداد برای ما در حوزه صنایع دستی، تأثیرگذار بوده و در آینده نیز مفید است.

وی با اشاره به دلیل برگزاری دوره‌ای این همایش‌ها افزود: به دلیل دوره‌ای بودن این همایش‌ها، رئیس شورای جهانی صنایع دستی باید به اروپا برود که ما آن را پذیرفتیم و با رفتن وی به اروپا، برای صنایع دستی ما و دنیا مزیت‌هایی به همراه دارد که اگرچند دوره این میزبانی را در آسیا نگه داریم، فعالیت قاره‌های دیگر نیز کم می‌شود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با بیان اینکه همچنین راه به بازار اروپا بیشتر باز می‌شود و زمانی که رئیس شورای جهانی صنایع دستی اروپایی باشد، مطالبه هم راحت‌تر انجام می‌شود، گفت: با توجه به اینکه همه اروپا ریاست صنایع دستی را دارند، همکاری با آن ها نیز بیشتر می‌شود و رئیس جدید یک فرد آکادمیک است و انتظار داریم در حوزه علمی و صنایع دستی فعالیت‌های بیشتری انجام شود که نیازمند آن هستیم.

وی اظهار داشت: در کسب عنوان کالای برتر و بالاترین جایزه صنایع دستی سومین کشور بعد از هند و چین هستیم که مدت‌ها غائب صنایع دستی بودیم و امروز نیز از فعالان این عرصه به شمار می‌رویم. چین با  ۴۰۰ میلیون نفر فعال در زمینه صنایع دستی دارد که از جمعیت ما بیشتر است و مدیریت اصلی به جز مسئولیت، باید خدماتی را برای هنرمندان انجام دهیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور بیان کرد: مشکل جدی ما وجود کالاهای ماشینی در فروشگاه های صنایع دستی است که این موضوع را به شورای جهانی صنایع دستی، پیشنهاد دادیم که مطالبه هنرمندان ما است و آن ها نیز از این طرح استقبال کردند.

وی گفت: در ایران کارهای خوبی در حوزه اندیشه و تفکر صنایع دستی انجام شده که موجب جلب توجه برای خارجی‌ها شد. این گفتمان و جوششی که اجرا شده، در عرصه خلق و ساختارسازی تفکر است که ما نیز متوجه آن نمی‌شویم. زیرا در آن قرار گرفته‌ایم. همچنین در حوزه دانش عقب نیستیم و بیشترین تحصیل‌کرده‌ها در عرصه صنایع دستی هستند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران گفت: در نمایشگاه ۲۲ کشور حضور داشتند و بنابر نظر ما، این‌ها در کنار هم قرار گرفتند که هنرمندان در یک فضای آرام یکدیگر را ملاقات کردند. همچنین اصفهان باید نمایشگاه‌های بزرگی را در زمینه صنایع دستی برگزار کند.

وی افزود: اصفهان و جیپور چین از شهرهای خلاق صنایع دستی و شهرهای جهانی صنایع دستی هستند که به دنبال آن ثمرات نمایشگاه می‌آید.

انتهای پیام/ تسنیم