نهاوندیان خبر داد: تذکر درباره پایبندی طرف های مقابل برجام به ویژه آمریکا به تعهدات خود، یکی از موضوعات مطرح شده در دیدارهای رئیس جمهور با مقامات دیگر کشورها بوده است.

به گزارش حرف شما، محمد نهاوندیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: رئیس جمهور و هیئت همراه با راهبرد تعامل سازنده و دیپلماسی فعال بر همکاری بیشتر با کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها تأکید کردند.

وی گفت: در دیدار مقامات کشورهای عضو غیرمتعهد با رئیس جمهور، آنها تمایل داشتند که مسائل منطقه را از زبان رئیس جمهور کشورمان جویا شوند.

نهاوندیان با بیان اینکه ۲۴ دیدار دو جانبه با مقامات کشورهای مختلف در نیویورک برای رئیس جمهور کشورمان پیش بینی شده که تعدادی از آنها انجام شده است، گفت: تبیین فرصت های پیش آمده پس از برجام و ابراز علاقه کشورهای مختلف برای افزایش سطح همکاری ها، مبارزه با تروریسم با توجه به نقش تعیین کننده جمهوری اسلامی ایران و تذکر درباره پایبندی طرف های مقابل برجام به ویژه آمریکا به تعهدات خود، موضوعات مطرح شده در دیدارهای رئیس جمهور با مقامات دیگر کشورها بوده است.

وی گفت: آنچه که ما درباره برجام پیگیری می کنیم، تثبیت فضای مثبت نسبت به آینده همکاری های اقتصادی با ایران، استفاده تولید کنندگان داخلی از فضای مناسب پس از برجام و تذکر به طرف مقابل به ویژه آمریکا درباره تعلل و کندی های این کشور درباره تعهدات پس از برجام است.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: اکنون موانع خرید هواپیما برداشته شده است اما تأکید کرده ایم که همه موانعی که  در تحریم ها ایجاد شد باید برداشته شود.

نهاوندیان گفت: موضع کشورهای اروپایی برای برداشته شدن تحریم های بانکی و بیمه ای، همنوایی بیشتری با ایران دارد و ما خواسته ایم که آمریکا در این زمینه باید گام های جدی تری بردارد.

وی افزود: بیشتر اروپایی ها ابراز علاقه کرده اند که در ارتباطات بانکی باید شرایط بهتری وجود داشته باشد.

نهاوندیان گفت: البته تعدادی از بانک های اروپایی اسناد مالی برای تبادل کالا با ایران صادر می کنند اما بانکهای بزرگ اروپایی همچنان در ارتباط با ایران تردید دارند.

وی افزود: اتحاد ناگواری که درباره تحریم ها میان اروپا و آمریکا برقرار شده بود اکنون وجود ندارد و اروپایی ها به طور جدی ارتباط اقتصادی با ایران را خواستارند.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: آنها از آمریکا می خواهند موانع روابط اقتصادی با ایران را بردارد و جمهوری اسلامی ایران نیز حل این مسئله را از آمریکایی ها خواسته است که به تعهدات خود در برجام عمل کنند و موانع را بردارند.

نهاوندیان افزود: باور کشورهای مختلف درباره تروریسم در مقایسه با گذشته بیشتر شده است و کشورها پی برده اند که نظر و تحلیل جمهوری اسلامی ایران درباره تروریسم درست بوده است.

وی گفت: سوریه راه حل نظامی ندارد و باید پس از از بین بردن تروریسم، مردم این کشور باید در انتخابات سرنوشت خود را انتخاب کنند.

نهاوندیان افزود: اجماعی درباره منطقه و مقابله با تروریسم بر اساس نظر ایران شکل گرفته است.

سید وحید کریمی کارشناس مسائل آمریکا نیز در این برنامه با اشاره به سفر رئیس جمهور به اجلاس غیرمتعهدها و مجمع عمومی سازمان ملل، گفت: دیدارهای رو در رو بسیاری از مسائل را حل می کند و باید از فرصت حضور مقامات همه کشورها در سازمان ملل استفاده کرد.

وی افزود: جنبش غیرمتعهدها باید ابتکارهای جدیدی مانند برداشتن مرزها، ویزا و تعرفه های گمرکی از خود نشان دهد و صدای بلندتری در عرصه بین المللی داشته باشد.

کریمی گفت: مدیریت کشورمان بر جنبش غیرمتعهدها در چهار سال گذشته با توجه به بسته بودن دست ایران، مناسب بود.

انتهای پیام/ تسنیم