مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: تردد در جاده‌های استان نسبت به مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته و تا کنون ۱۲۲ میلیون تردد داشته‌ایم.

به گزارش حرف شما، داریوش امانی ظهر امروز در نشست خبری اداره کل راهداری و حمل‌ و نقل پایانه‌ها اظهار داشت: راهداری از اداره کل راه و شهرسازی جدا و به حمل ‌و نقل پایانه‌ها پیوست که با این ادغام نام اداره به راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای تغییر یافت، در این ادغام ۹۰۰ نفر نیرو به ۹۰ نیرو اداره اضافه شد و البته ضرورت این مسئله از سال‌های پیش حس می‌شد.

وی افزود: مقام عالی وزارت از سال گذشته به دنبال این مسئله بود که وزارت راه‌ و‌ شهرسازی چابک‌سازی شود و وزارتخانه به این نتیجه رسید که ۲ اداره در یکدیگر ادغام شوند، البته ما به زمانی برای جابه‌جایی نیرو و حل برخی مشکلات نیاز داریم، خوشبختانه استان اصفهان در بحث این ادغام پیشرو بوده که با توجه به مصوبه شورای عالی اداری کشور این ادغام هم‌زمان صورت گرفت.

مدیرکل راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای اصفهان با بیان اینکه اصفهان نخستین استان در این ادغام بوده، خاطرنشان کرد: جابه‌جایی بار در ۶ ماهه نخست امسال حدود ۷ درصد رشد، جابه‌جایی مسافر ۶ درصد کاهش داشت، همچنین پایانه‌های کالا ۶ پایانه بوده که شهرک حمل‌ و نقل جدید اصفهان در شاهین‌شهر کلنگ زنی شد و اقدامات اولیه نیز صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه پایانه‌های مسافربری افزایش یافته، تصریح کرد: با افتتاح پایانه خمینی شهر تعداد پایانه‌های استان به ۲۷ پایانه رسید، پاسگاه‌های پلیس‌راه نیز به ۱۴ پاسگاه افزایش یافت، در بخش تصادفات نسبت به مشابه سال گذشته نیز ۵ درصد افزایش داشته‌ایم که امیدواریم تا پایان سال به رشد منفی برسد، همچنین محورهای مجهز به تردد شمار ۱۰۰ محور بوده که مسیرهای رفت و برگشت مجهز شده است.

امانی بیان کرد: تردد نسبت به مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته که تا کنون ۱۲۲ میلیون تردد داشته‌ایم، تعداد دوربین‌ها ۱۶۰ دستگاه بوده که شامل ۵۵ دوربین نظارت تصویری و ۱۰۵ دوربین ثبت تخلف است، همچنین ۱۱ هزار و ۵۰۰ کیلومتر در استان راه وجود دارد که ۹۰۰ پرسنل راهداری اضافه شده است.

وی گفت: با توجه به نسبت تعداد سیستم‌های آنلاین همه اطلاعات راه را در لحظه دریافت می‌کنیم که این اقدامات بر اساس نیازسنجی و اقدامات علمی صورت گرفته و امیدواریم در پایان سال آمار قابل قبولی را داشته باشیم، با توجه به اقداماتی که در محور اصفهان-قم داشته‌ایم درصد تخلفات این مسیر ۱۸.۵ درصد کاهش یافته و در تصادفات این محور شاهد ۲۱ درصد کاهش بوده‌ایم.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اصفهان با اشاره به فعال‌سازی ستاد اربعین اصفهان اظهار داشت: در ستاد اربعین استان قرار بر این بود تا اصفهان مرز مهران را پوشش دهد و سعی بر این داشتیم تا با مذاکره با مسئولان ایلام بهترین خدمات را به مسافرین اصفهانی دهیم که متأسفانه پس از این اقدامات ستاد اربعین کشور، اصفهان را به استان خوزستان وارد کرد تا مسافران اصفهان از مرز چذابه و شلمچه تردد کنند که این مسئله سبب شد تا ما اقدامات جدیدی را در این محور صورت دهیم.

وی افزود: با توجه به تجربه سال گذشته جلساتی را با مسئولان خوزستان داشتیم و سعی بر این داریم تا مشکلات سال گذشته دیگر تکرار نشود و قرار بر این شد تا تعیین پارکینگ خصوصی برای اتوبوس‌های اصفهان مسافران دچار سردرگمی نشوند.

امانی با اشاره به اجرای سامانه سپهتن و کاهش تخلفات از سوی رانندگان خاطرنشان کرد: سامانه پیمایش هوشمند ناوگان در اصفهان صورت گرفت که پس از طی مراحل آزمایشی در اواخر سال گذشته ابلاغ شد و در کمترین زمان این اتفاق رخ داد،۳۰۰ دستگاه از اتوبوس‌های اصفهان-تهران و ۲۰۰ دستگاه از اتوبوس‌های اصفهان-شیراز به این سامانه مجهز شد که در این سامانه همه رفتارهای راننده ثبت و به صورت آنلاین پایش می‌شود.

وی در پاسخ به سئوالی درباره میزان حمل بار در ناوگان مسافربری تصریح کرد: حمل بار تجاری ممنوع است و تنها پوشش بار مسافران از سوی ناوگان مسافربری مجاز بوده که اگر گزارشی برسد با این افراد برخورد می‌شود، بر اساس مصوبات اتوبوس‌ها نباید بیش از ۱۶۰۰ کیلو بار در خود جای دهند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اصفهان در پاسخ به سئوالی درباره عمر ناوگان مسافربری اصفهان بیان کرد: هزار و ۹۴۱ دستگاه اتوبوس،  ۲ هزار و ۴۶۹ دستگاه مینی‌بوس و ۹۱۳ دستگاه سواری داریم که عمر ناوگان اتوبوس ۱۱.۳ سال، مینی‌بوس ۲۴.۵ سال و سواری ۹.۴ سال است و در راستای نوسازی ناوگان اقدامات خوبی صورت گرفته و وام‌هایی ارائه می‌شود که متأسفانه با توجه به مشکلات مالی این مسئله مورد استقبال قرار نگرفته است.

وی در پاسخ به سئوالی درباره میزان تصادفات خودروهای داخلی گفت: ایمنی خودروهای داخلی بسیار کمتر بوده و اغلب تصادفات ما مربوط به خودروهای داخلی ما است، در این راستا بیشترین تصادفات سال گذشته مربوط به پژو و پراید بوده است، البته یکی از مسائل در این رابطه این است که افراد بیش از حد ظرفیت خودرو سرنشین سوار می‌کنند که این مسائل باید فرهنگ‌سازی شود.

امانی درباره تکمیل محور داران-الیگودرز اظهار داشت: خوشبختانه محور داران-الیگودرز در مصوبات سفر مقام عالی وزارت قرار گرفت و امیدواریم پیش از شروع فصل زمستان باند دوم زیر عبور برود تا ما شاهد جاده‌ای دوطرفه داشته باشیم، البته در این محور به دلیل اینکه تصادفات رخ‌به‌رخ وجود داشت با بتون جداسازی کردیم تا در این مسیر تصادفات کاهش یابد.

انتهای پیام/ تسنیم