انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) دانشگاه اصفهان به انجمن اسلامی “راه امید” تغییر نام داد تا خطر حذف نام و اندیشه‌های امام (ره) در فضای فرهنگی دانشگاه‌ها بیش از گذشته احساس شود.

به گزارش حرف شما، انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) دانشگاه اصفهان از این پس با عنوان “راه امید” معرفی می‌شود. اتفاقی که پس از ۳ سال از تأسیس کانون راه امید و تلاش برای تغییر نام انجمن سرانجام رخ داد تا دانشجویانی که سابقا خود را به عنوان پیروان خط امام (ره) معرفی می‌کردند امروز راه خود را از امام (ره) جدا کرده و به راه امید بپیوندند.

مسئول انجمن اسلامی دانشجویان سابقاً پیرو خط امام و اخیراً راه امید دانشگاه اصفهان پیرامون این تغییر نام به خبرنگار تسنیم گفت: انجمن ما به دنبال اتفاقات چند سال پیش تعلیق و در سال ۹۲ بازگشایی مجدد شد، این انجمن تغییر نام داده اما همان انجمن اسلامی است و در خط مشی آن تغییری ایجاد نشده است.

امیر ارسلان حُر در بیان دلایل این تغییر نام گفت: به دلیل تشکیل اتحادیه دانشجویان پیرو خط امام (ره) ما تصمیم به تغییر نام انجمن گرفتیم و برای آگاهی از شرح مفصل دلایل و موضع گیری انجمن در این باره به بیانیه‌ای که توسط این انجمن تدوین شده می‌توانید مراجعه کنید.

از تخریب دولت قبل تا قدم گذاشتن در راه امید

در بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان “راه امید” دانشگاه اصفهان آمده است: «…در این زیست فعال هفتاد ساله‌ جنبش دانشجویی، دوره‌های دشواری نیز تجربه شده است؛ تاریخ فراموش نخواهد کرد آسیبی را که دولت مهرورز در طول هشت سال بر فضای دانشگاه‌ها وارد کرد. هنوز آثار آن دوران تاریک نه تنها در دانشگاه اصفهان بلکه در تمامی دانشگاه‌های کشور مشهود است. امروز دانشجویان در دانشکده‌ها و راهروها و سالن‌هایی قدم می‌زنند که روزی صحنه شدیدترین فشارها، محدودیت‌ها و قانون‌گریزی‌های مسئولان وقت بوده است.

در بیانیه انجمن اسلامی “راه امید” دانشگاه اصفهان تأکید شده است: اما بدنه‌ جنبش دانشجویی در مقابل این جو سینه سپر کرد و باز از خاکستر آن برخواست تا نقش تأثیر‌گذار خود را در بزنگاه‌های مهم تاریخی ایفا کند. انجمن اسلامی دانشگاه اصفهان از اولین تشکل‌هایی بود که این فضای اقتدارطلبانه گریبانش را گرفت و حکم تعلیق بر پیشانی آن نقش بست تا دانشگاه اصفهان جزو اولین دانشگاه‌هایی باشد که وارد فضای رخوت، رکود و سیاست‌زدگی دانشجویان بشود.

گردانندگان کانون راه امید در بیان آغاز به کار این کانون تأکید کرده‌اند: کانون راه امید که ثمره‌ ماه‌ها تلاش و پیگیری بازگشایی انجمن اسلامی بود علی‌رغم میل باطنی مسئولان وقت و کارشکنی دائمی آن‌ها تأسیس شد. اما با وزیدن نسیم امید، که ثمره‌ حماسه‌ انتخاباتی خرداد ۹۲ بود تشکل‌های منحل و معلق شده از گوشه گوشه دانشگاه‌های کشور از خاکستر دوران مهرورزی سر بر آوردند و دانشگاه اصفهان هم از این قاعده مستثنی نبود. نام انجمن اسلامی دانشجویان توسط جریان‌های وابسته به نهادهای قدرت استحاله شده بود و با وجود مخالفت مسئولان با نام انجمن اسلامی دانشجویان راه امید، فعالان در قالب انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره) فعالیت خود را آغاز کردند.

در بیانیه انجمن اسلامی “راه امید” دانشگاه اصفهان تأکید شده است: قطعا بر هیچ‌کس پوشیده نیست که اعضای انجمن اسلامی همواره دنباله‌رونده‌ حرکت انقلاب اسلامی و آرمان‌ها و خط امام راحل (ره) بوده‌اند. در شرایط کنونی که هرکس در گوشه‌ای از جریان سیاسی کشور ادعای پیروی و تفسیر از خط امام(ره) را دارد. این تغییر نام نه تنها راه ما یعنی خط امام (ره) را خدشه‌دار نمی‌کند بلکه عزم ما برای قدم گذاشتن در این مسیر را راسخ‌تر می‌نماید.

انجمن اسلامی درباره پایبند بودن به فرمایش‌های حضرت امام (ره) توضیح دهد

مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان در گفت‌وگو با تسنیم پیرامون روند قانونی این تغییر نام اظهار داشت: تغییر نام تشکل‌های دانشجویی نیازمند مجوز است که البته این انجمن مسیر قانونی خود را طی کرده است، هیئت نظارت بر فعالیت تشکل‌ها نیز در خود دانشگاه این تغییر نام را بررسی کرده و منع قانونی ندارد.

حجت‌الاسلام میثم شریف با بیان اینکه در تشکل‌ها فارغ از اسم سیاست‌گذاری انجام می‌شود، افزود: فعالیت تشکل‌های دانشجویی یک فعالیت ساختاری و بر اساس سیاست‌گذاری‌هایی است که تشکل تحت نظارت هیئت ناظر آن‌ را انجام می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: سیاست تشکل ارتباطی با اسم آنها ندارد اما لازم است که این انجمن درباره پایبند بودن به فرمایش‌های حضرت امام (ره) توضیح بدهند و ان‌شالله حرکت آنها بر همین منوال ادامه پیدا کند.

تشکیل اتحادیه‌ای جعلی با ۱۴ انجمن اسلامی دانشجویی

هرچند مسئول انجمن اسلامی دانشجویان راه امید دانشگاه اصفهان ما را برای آگاه شدن از توضحیات پیرامون این تغییر نام به بیانیه منتشر شده از سوی این انجمن ارجاع داد اما دبیر انجمن اسلامی مستقل دانشگاه اصفهان در توضحیات کامل‌تری پیرامون این تغییر نام به خبرنگار تسنیم گفت: انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) در سال ۹۳ با اخذ مجوز شروع به فعالیت کرد که در همان زمان در برنامه‌ها و گفتمان خود یک سری تعارضاتی با سیاست‌های کلی نظام ایجاد کردند.

محمد مهدی النچری افزود: این گروه از دانشجویان به دنبال این بودند تا به اتحادیه‌ای جعلی تحت همین عنوان تبدیل شوند، این اتحادیه متشکل از ۱۴ انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) سراسر کشور بود که اکثرا گرایش اصلاح طلبی داشتند.

وی با بیان اینکه این اتحادیه بدون مجوز از طریق وزارت علوم با چراغ سبز مسئولان خاص شروع به صدور برخی بیانیه‌ها کرد که به مرور بین خود به اختلافاتی برخوردند، گفت:  به عنوان مثال انجمن اسلامی دانشجویان شیراز خود را از این اتحادیه که به صورت اسمی دور هم جمع شده بودند جدا کرد و دانشجویان خط امام (ره) نیز در مدت فعالیت خود به خاطر ضعف گفتمانی و نبود پشتوانه فکری و ریشه‌ای به دنبال این بودند تا مدتی تحت این عنوان فعالیت کنند اما نتوانستند، متأسفانه در این مدت اقداماتی انجام دادند که حریت دانشجویی را لکه دار کرد.

دبیر انجمن اسلامی مستقل دانشگاه اصفهان ادامه داد: این گروه برخی برنامه‌های سفارشی و برچسب دار اجرا کرده که سبب ایجاد مشکلاتی برای خودشان و دانشگاه شد، بعد از آن برای تطهیر خود و حذف کردن برچسب دولت ساختگی از پیشانی خود به راه امید تغییر نام دادند.

حذف نام امام (ره) گام نخست دور شدن از آرمان‌های امام (ره)

هرچند انجمن اسلامی دانشجویان راه امید در بیانیه خود تاکید کرده است که این انجمن با تغییر نام اما همچنان دنباله رو حرکت انقلاب اسلامی، آرمان‌ها و خط امام راحل (ره) است اما همین تغییر نام که با توجیه “وجود تفسیرهای گوناگون از خط امام توسط جریان‌های سیاسی” صورت گرفته است گام نخست برای دور شدن از خط امام خواهد بود.  ابتدا سوء استفاده از نام امام، تحریف خط امام و امروز حذف نام امام جریان خطرناکی است که نتیجه آن نه بقا در خط امام و انقلاب بلکه کمرنگ شدن آرمان‌های بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی در جامعه به ویژه در میان اقشار جوان و آینده‌ساز خواهد بود.

دبیر انجمن اسلامی مستقل دانشگاه اصفهان در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با تسنیم با اشاره به نکاتی که پیرامون بحث حذف نام امام (ره) از انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان مطرح است، تصریح کرد: در این تغییر نام بحث وجود دارد، این گروه در واقع خود را متصل می‌کند به جریان امید که در فضای سیاسی بعد از انتخابات مجلس به راه افتاده است، اما باید گفت این نام‌های تاریخ انقضادار تا مدتی دیگر تغییر پیدا کرده و نام جدیدی برای آنها متصور می‌شود، به طور طبیعی اگر این گروه پیرو واقعی خط امام (ره) بودند در عمل نیز باید در مسیر امام (ره) حرکت می‌کردند وگرنه نام آنها نامی عاریتی خواهد بود که بعد از یک یا دو سال تغییر می‌کند.

النچری خاطرنشان کرد: حذف نام امام (ره) می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد، نخست اینکه حالت موزه‌ای دادن به اندیشه‌های امام و حذف سیره امام از سطح شهر و جامعه یکی از این خطرات است اما از محسنات آن نیز می‌تواند به مواردی اشاره کرد.

وی افزود: نامی روی گروهی قرار می‌گیرد اما آن گروه در اصلی‌ترین مبانی نظری و فکری با امام (ره) در تعارض قرار دارند بنابراین این نامی استقراضی است، گروهی که نظریات امام (ره) درباره ولایت فقیه را قبول نداشته، مردم را در اولویت اصلی قرار نداده و بر خلاف نظر امام (ره) با خوی اشرافیگی مبارزه نمی‌کنند در مسیر امام (ره) قرار ندارند.

دبیر انجمن اسلامی مستقل دانشگاه اصفهان گفت: این گروه حتی درباره شعائر مذهبی نیز پیروی از امام را در دستور کار قرار ندادند پس حذف این نام می‌تواند راه و نام امام را از خطرات آسیب حفظ کند، به رغم اینکه پشت سر این تصور می‌تواند تفکر حذف نام امام (ره) از سطح جامعه و شهر نیز مطرح باشد.

دلایل حفظ نام امام (ره) در بیانات رهبر معظم انقلاب

رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانات خود می‌فرمایند: «جمهوری اسلامی ایران بدون نام امام روح‌الله (رحمه‌الله‌علیه) قابل شناسایی و شناساندن نیست و حتی وجاهت و مقبولیتی هم ندارد. از سوی دیگر، نام امام راحل هم بدون فهم اندیشه و اصول ایشان، ارزشی ندارد و به پوسته‌ای بی‌مغز می‌ماند. «اسم امام و یاد امام به‌تنهایی کافی نیست؛ امام با اصولش، با مبانی‌اش، با نقشه‌ راهش برای ملت ایران یک موجود جاودانه است.»

هرچند بعد از رحلت رهبر کبیر انقلاب جریان‌ها و افراد بسیاری به ذکر نام امام (ره) در سخنان خود بسنده کرده و در اعمالشان اندیشه‌های ارزشمند امام راحل را که ترسیم کننده افق روشنی پیش روی نظام جمهوری اسلامی ایران است را به کار نبردند اما حذف علنی نام امام (ره) بدعتی آشکار است که در سیری خطرناک منجر به محو آثار انقلاب اسلامی می‌شود. موضوعی که برگرفته از اندیشه‌های دشمنان و بدون شک یکی از روزنه‌های نفوذ است که باید با آن مبارزه کرد.

انتهای پیام/ تسنیم