رئیس‌جمهور برجام را تحولی بزرگ، نمادی برای حل اختلافات و پایه‌ای برای همکاری‌ها دانست.

به گزارش حرف شما، حسن روحانی در این دیدار که عصر سه‌شنبه به‌ وقت محلی (بامداد چهارشنبه به‌وقت تهران) و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد، تصریح کرد: ایران به‌طور کامل به تعهدات خود عمل کرده و تا زمانی که طرف مقابل به تعهداتش پایبند باشد، ما هم پایبند خواهیم بود.

روحانی بهره‌مندی ایران از فضای مثبت اقتصادی را جزو تعهدات برجام برشمرد و اظهار داشت: تا برخی مشکلات فنی در زمینه بانک و بیمه حل نشود، تعهدات طرف مقابل به انجام نرسیده و دولت‌های اروپایی باید به بانکهای بزرگ برای همکاری با ایران اطمینان دهند و لندن می‌تواند قدم اصلی را در این زمینه بردارد.

رئیس‌جمهور با ابراز خرسندی از بهبود و توسعه روابط تهران ــ لندن در سالهای اخیر، افزود: با احترام متقابل و تمرکز بر همکاری در چارچوب منافع مشترک می‌توانیم بر ذهنیت‌های منفی تاریخی غلبه کنیم.

روحانی گفت: نتایج همکاری دو کشور را طی سالهای اخیر در مذاکرات هسته‌ای دیده‌ایم و اکنون نیز فرصت برای توسعه روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و استفاده از ظرفیت‌ها به‌نفع دو ملت فراهم است.

رئیس‌جمهور به موضوعات منطقه حساس خاورمیانه اشاره کرد و با تأکید بر اینکه “منطقه ما مسایل پیچیده‌ای دارد و جز راه‌حل سیاسی مسیری برای حل آنها وجود ندارد”، گفت: ایران آماده همکاری با اتحادیه اروپا، انگلیس و کشورهای منطقه برای ثبات و امنیت به‌ویژه در سوریه، عراق و یمن است.

خانم “ترزا می” نخست وزیر انگلیس نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از توسعه روابط دو کشور در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی طی سالهای اخیر گفت: از افزایش سطح مناسبات دو کشور در همه عرصه‌ها حمایت می‌کنیم.

نخست‌وزیر انگلیس اضافه کرد: لندن حمایت خود را از گام مهم برجام ادامه خواهد داد و معتقد است طرفین باید به اصول توافق‌شده متعهد باشند.

وی با بیان “برای حل مشکلات بانکی و بیمه‌ای و بهره‌مندی اطمینان‌بخش ایران از فرصت‌های اقتصادی در حال هماهنگی با طرفین برجام برای اقدامات لازم هستیم”، اعلام کرد: بریتانیا یک هیئت بانکی را برای مذاکرات و همکاری‌های فنی با بانک مرکزی ایران راهی تهران می‌کند.

انتهای پیام/ تسنیم