نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر نیرو استفاده غیرمجاز بالادست از منابع آبی حوزه آبریز زاینده‌رود را متوقف کرد، گفت: این حرکت کار شجاعانه‌ای بود که وزرای قبلی جرات انجام آن را نداشتند.

به گزارش فرا تحلیل نیوز، امیرحسین بانکی‌پور در نشست مجمع نیروهای انقلاب اسلامی اصفهان ضمن گرامیداشت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، به مشکل آب استان اشاره کرد و اظهار داشت: در ۲۰ سال اخیر مسئله آب مهم‌ترین مشکل اصفهان بوده است و اصلی‌ترین مسئله ور جلسات گروهی نمایندگان نیز، آب بود.

وی افزود: ما از همان ابتدا یک خط مشخص را در این زمینه شروع و جلسات مختلفی را با رئیس جمهور و وزیر برگزار کردیم و خوشبختانه در مسیر درستی قرار گرفتیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما در جلسات با رئیس جمهور و وزیر تاکید کردیم که باید یک استراتژی مشخص بر سه محور قانون، عدالت و شفافیت لحاظ شود و به رئیس جمهور توضیح دادیم در برخی بحث‌ها قوانینی وجود دارد که خلاف آن در حال اجراست و از طرف دیگر میزان برداشت آب باید شفاف و مشخص باشد و عدالت به آن معناست که همه باید به یک اندازه از خشکسالی خسارت ببینند.

منابع و مصارف زاینده‌رود باید هم‌سازی شود

وی با اشاره به سفر رئیس جمهور به اصفهان یادآور شد: در زمان سفر ریاست جمهوری به اصفهان توانستیم این خواسته را محقق و در بستر بحث‌های بین شهری به یک منطق استوار حرکت کنیم.

وی اضافه کرد: دومین خواسته‌ای که در زمان سفر رئیس جمهور مطرح کردیم این بود که حوزه آبریز زاینده‌رود باید یک مدیر لایق و کارآمد داشته باشد و الماس‌وندی یک مدیر جهادی است.

بانکی‌پور گفت: از دولت درخواست کردیم تا برنامه دقیقی برای هم‌سازی منابع و مصارف زاینده‌رود مشخص کند چون در این سال‌ها مصارف زاینده‌رود زیاد شده اما به منابع افزوده نشده است.

وی ادامه داد: در همین راستا دولت ۶ ماه زمان خواست و برنامه‌ریزی دقیقی انجام داد و کارشناسان مربوطه نیز این برنامه را تایید کردند و در حال حاضر دولت دارد با یک برنامه مشخص کار را جلو می‌برد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر نیرو استفاده غیرمجاز بالادست از منابع آبی حوزه آبریز زاینده‌رود را متوقف کرد، بیان داشت: این حرکت کار شجاعانه‌ای بود که وزرای قبلی جرات انجام آن را نداشتند و اضافه شدن منابع خرسان به منابع حوزه آبریز زاینده‌رود نیز تصمیم درستی بود، هرچند الان این اتفاق هنوز مراحل کامل قانونی خودش را طی نکرده اما برخی از امور آن از جمله کانال‌کشی آغاز شده است.

وی با اشاره به پروژه انتقال آب دریای عمان به زاینده‌رود گفت: همیشه ما را  بین این دوگانه قرار می‌دادند که یا باید جلوی توسعه صنعتی اصفهان گرفته شود و یا مشکل آب حل شود که با انتقال آب عمان، زلف صنعت از زاینده‌رود جدا شد و از این دوگانه خارج شدیم‌.

بانکی‌پور اضافه کرد: خوشبختانه پروژه انتقال آب به سرعت در حال پیشرفت است و حفاری کانال آب تا سیرجان انجام شده و در حال لوله‌گذاری هستند و پیش‌بینی می‌شود که ظرف یک‌سال دیگر آب به سیرجان برسد.

افزایش ۵۰ درصدی حق تاهل 

وی در ادامه به بودجه ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت: در مسئله بودجه، مبنای مجلس بر این بود که مصارف و منابع آن هم‌طراز باشند تا بار تورمی ایجاد نشود و بسیاری از پیشنهادات خوب به همین دلیل کنار گذاشته شد. مجلس تلاش داشت تا بدون ایجاد بار تورمی به اقشار ضعیف هر چه بیشتر کمک کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت پیشنهاد رشد حداقل ۱۵ تا ۲۵ درصدی بودجه را داده و مشخص نبود که این رشد ۲۵ درصدی متعلق به قشر پایین است یا بالا، مجلس برای ایجاد شفافیت محکم ایستاد و حداقل رشد را ۲۰ درصد اعلام کرد، علاوه بر این حق اولاد و تاهل اضافه بر رشد در نظر گرفته شد و بر این اساس حق اولاد ۲ برابر شده و حق تاهل ۵۰ درصد افزایش پیدا کرد.

وی بیان داشت: مجلس برای گروه‌های بالای جامعه مالیات پلکانی را تعریف کرد تا نظام مدیریت خدمات کشوری به هم نخورد و طراز بین حقوق بالا و پایین از طریق مالیات ایجاد شود.

کمک ۹۰ هزار میلیارد تومانی به خانواده‌ها با اهدای خودرو به مادران

بانکی‌پور با اشاره به تبصره ۱۶ بودجه ۱۴۰۲ گفت: تبصره ۱۶ به تسهیلات مربوط می‌شود و در همین راستا وام ازدواج ۱۸۰ میلیون و برای افراد سن پایین ۲۲۰ میلیون در نظر گرفته شده است، همچنین تسهیلات فرزندآوری از ۳۰ میلیون تا ۱۵۰ میلیون در نظر گرفته‌ایم. همچنین ۵ هزار میلیارد تومان برای کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی، بسیج و نیروهای مسلح در نظر گرفته‌ایم تا برای کسانی که نمی‌توانند تسهیلات را دریافت کنند، از این طریق جهیزیه و لوازم منزل تهیه شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۳۰۰ هزار مادر خودرو دریافت کردند، بیان داشت: با خودروهای اهدایی در مجموع حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان به خانواده‌ها کمک شد که این میزان از مجموع کل کمک‌هایی که خانواده‌ها از ابتدای انقلاب تا کنون دریافت کرده‌اند، بیشتر است.

حجاب یک مسئله حیاتی است

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی به مسئله حجاب اشاره کرد و اظهار داشت: از اردیبهشت ماه سال گذشته در مسافرت‌های نوروزی متوجه تغییر و تحولات در بحث حجاب شدیم و بر همین اساس بحث حجاب تبدیل به کارویژه اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی شد و ۳ الی ۴ جلسه از جلسات صحن شورا و ۵ جلسه از جلسات شورای معین، به موضوع حجاب اختصاص یافت.

وی اضافه کرد: در همین راستا یک تیم ۵ نفره در شورا انتخاب شدند و با تمام نهادهای حجاب و عفاف جلساتی را برگزار و یک بسته جامع را درمورد تحولات درحال اتفاق آماده کردیم و تیر ماه گذشته در شورا ارائه شد.

بانکی‌پور گفت: بسته ارائه شده به شورا یک بسته جامع بود اما زمانی که قرار بود اجرا شود، هم‌زمان شد با اغتشاشات و عملا از دستور کنار رفت.

وی یادآور شد: بعد از راهپیمایی ۲۲ بهمن خوشبختانه در جلساتی که با سایر مسئولین داشتیم، رویکرد‌ها به مسئله حجاب بسیار متفاوت شده و شاهد جدیت قوی در این حوزه هستیم اما به دلیل هم‌زمانی با عید نوروز برنامه‌ها هنوز عملیاتی نشده است.

بانکی‌پور با اشاره به گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس در زمینه حجاب گفت: خوشبختانه مسئولین نظام در مسئله حجاب جدیت لازم را دارند و مسئله حجاب یک امر حیاتی برای ماست اما باید در شیوه برخورد به شکلی عمل شود که در پازل دشمن حرکت نکنیم.

  • منبع خبر : تسنیم