مدیر پایگاه جهانی مجموعه نقش جهان اصفهان – زمان پایان مرمت ۱۰ ساله «عالی قاپو» نفیس‌ترین عمارت صفوی را اعلام کرد.

به گزارش حرف شما، «فریبا خطابخش» – مدیر پایگاه جهانی مجموعه نقش جهان اصفهان از پایان مرمت ایوان عالی قاپو تا پایان امسال خبر داد و گفت:‌ در حال حاضر ۹۰ درصد از مرمت سقف عمارت عالی قاپو به پایان رسیده و تزئینات دیواره شمالی ضلع شرقی این بنا نیز به اتمام رسیده است.

مدیر پایگاه جهانی میدان امام (مجموعه نقش جهان اصفهان) افزود: در حال حاضر کارگاه مرمت عمارت عالی قاپو برای بازسازی و مرمت کف و نرده‌ها دایر است اما تزئینات سقف عمارت عالی قاپو تقریبا تمام شده و تا یک ماه دیگر به اتمام می‌رسد.

وی افزود: در حال حاضر مرمت تزئینات دیواره شمالی ضلع شرقی ایوان عالی قاپو به پایان رسیده و امیدواریم با مرمت نرده‌ها، عید نوروز امسال داربست‌ها از ایوان عالی قاپو برچیده شود.

خطابخش همچنین در خصوص برخی انتقاداتی که در خصوص نخاله‌هایی که به منظر عالی قاپو فضای ناخوشایندی بخشیده پاسخ داد و گفت: از آنجایی که کارگاه مرمت در ایوان عالی قاپو برپاست و الان هم پیک سفر در اصفهان است و عالی قاپو نیز مسیر تردد توریست‌ها است شرایط را برای ما پیچیده کرده و ما نمی‌توانیم هر روز نخاله‌ها را تخلیه کنیم.

وی گفت: ما اجازه داریم که هفته ای یک مرتبه نخاله‌ها را پاکسازی کنیم اما بهترین کار این است که نخاله‌ها در داخل گونی‌های همرنگ قرار گیرند و شرایطی را مهیا کنیم که گردشگرانی که برای بازدید می‌آیند از منظر بوجود آمده اذیت نشوند.

به گزارش  سازمان میراث فرهنگی – مرمت ایوان عالی قاپو بالاخره بعد از ۱۰ سال مرمت مداوم قرار است تا پایان امسال به اتمام برسد.

انتهای پیام/ تسنیم