تحریم هایی که سال ۲۰۱۵ علیه شرکت ملی نفتکش ایران وضع شده از لحاظ قانونی با توجه به سند برجام در فعالیت های این شرکت بلااثر است با این حال، اخیراً دادگاه عمومی اروپا تجدید نظرخواهی این شرکت ایرانی را نپذیرفته و این شرکت فرصتی یک ماهه برای دفاع دارد.

به گزارش حرف شما، در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر تحریم های دوباره اتحادیه اروپا علیه شرکت ملی نفتکش ایران در رسانه های مختلف منتشر شده اما این شرکت از اساس وجود هر نوع تحریمی را علیه خودش تکذیب کرده است. شرکت ملی نفتکش ایران در این خصوص بیانیه ای به رسانه های گروهی ارسال کرده که متن آن بدین شرح است:

“طی روزهای اخیر خبری در رسانه‎های کشور تحت عناوین مختلفی از جمله تحریم سنگین اتحادیه اروپا علیه شرکت ملی نفتکش و سهامداران این شرکت منتشر شد که نه تنها از نظر فنی با اشکال همراه است، بلکه بدون هیچ گونه کارشناسی و بررسی تخصصی در ارتباط با صحت مطالب عنوان شده، منعکس شده است. در این ارتباط لازم به ذکر است شرکت ملی نفتکش ایران در اکتبر ۲۰۱۲ همانند بسیاری دیگر از اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، در فهرست تحریم‎های اتحادیه اروپا قرار گرفت که در این راستا با طرح دعوی در دادگاه عمومی اتحادیه اروپا،علیه شورای این اتحادیه در سپتامبر ۲۰۱۴ موفق به اخذ رای لغو تحریم‎های اروپا علیه خود شد. پس از آن شورای اتحادیه اروپا مجدداً در فوریه ۲۰۱۵ (قبل از اجرایی شدن برجام) با دلایل واهی این شرکت را مجدداً در فهرست تحریم‎های خود قرار داد که با اجرایی شدن برجام، مصوبه مربوط به قرار گرفتن مجدد این شرکت در فهرست تحریم‎ها ، ابطال شد.

گفتنی است؛ شرکت ملی نفتکش ایران قبل از اجرایی شدن برجام درخصوص مصوبه شورای اتحادیه اروپا طرح دعوی کرد که رای اولیه به نفع شورای اتحادیه اروپا صادر شد ولی این شرکت درخواست تجدید نظر کرده است. براین اساس به نظر خبر مذکور برداشتی اشتباه از سوی نویسنده آن در خصوص رای صادره در دعوی ” اعتراض به قرار گرفتن مجدد در فهرست تحریم ‎های اروپا ” از سوی شرکت ملی نفتکش ایران است. این درحالی است که با توجه به اجرایی شدن برجام، شرکت ملی نفتکش ایران از فهرست تحریم‎ها خارج شده است و درحال حاضر در فهرست تحریم‎های اروپا و آمریکا قرار ندارد و اعمال هرگونه تحریم مجدد علیه شرکت‎هایی که طبق برجام از فهرست تحریم‌‎ها خارج شده‎اند، نقض آشکار برجام محسوب می شود.

لازم به یادآوری است که دادگاه اتحادیه اروپا مرجع صلاحیت‎دار برای وضع تحریم علیه شرکت‎های خارجی نیست و وضع تحریم که بخشی از مقررات اتحادیه اروپا محسوب می‎شود، جزو اختیارات شورای این اتحادیه است. این درحالی است که در خبر مذکور، از وضع تحریم علیه شرکت ملی نفتکش ایران توسط دادگاهی در اتحادیه اروپا، یاد شده است. بدیهی است که دادگاه‎ها، مرجع حل اختلافات هستند و نه مرجع وضع تحریم یا تصویب قانون (جهت مشاهده صلاحیت دادگاه‎های اتحادیه اروپا می‎توان به سایت این اتحادیه مراجعه کرد). مضافاً اینکه هیچ گونه ابلاغ رسمی از سوی دادگاه‎های اروپا که متضمن تحریم‎های مجدد علیه شرکت ملی نفتکش ایران باشد، به این شرکت واصل نشده است لذا خبر ابلاغ حکم به این شرکت مندرج در خبرگزاری فارس و سایر رسانه‎ها به طور کامل تکذیب می‌شود.

بدیهی است چون دادگاه اتحادیه اروپا صلاحیت وضع تحریم ندارد، لذا نمی‎تواند شرکت‎های بیمه اروپایی را از بیمه کردن نفتکش‎های ایرانی منع کند، در واقع این امر که نوعی تحریم تلقی می‎شود در صلاحیت شورای اتحادیه اروپا قرار دارد. همانطور که پیشتر بیان شد، در حال حاضر نه تنها شرکت ملی نفتکش ایران بلکه سهامداران آن نیز تحت تحریم‎های اتحادیه اروپا و آمریکا نیستند و از زمان اجرایی شدن برجام تاکنون نیز هیچ گونه خبر رسمی در خصوص تحریم مجدد آنها وجود ندارد.

همچنین سایر موارد مربوط به برداشت از رای موهوم در خبر مذکور نیز به طریق اولی تکذیب می‎شود. بدون شک درج چنین اخبار نادرستی در جراید و رسانه‎های عمومی مغایر با منافع ملی کشور است. متأسفانه به نظر می‎رسد بعضی با اغراض غیر ملی، سعی در وارونه جلوه دادن واقعیات برای استفاده‎های ناصواب خود بوده و متوجه عواقب زیان‎بار چنین اقداماتی بر مصالح ملی نیستند. بنابراین لازم است به منظور جلوگیری از عواقب نشر چنین اخباری، از درج آنها بدون بررسی دقیق جداً اجتناب شود.”

«امیرحسین زمانی نیا» معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت نیز در این خصوص با بیان این که شرکت ملی نفتکش ایران با اجرای برجام از تحریم خارج شده است، گفت: “مشکلی برای بیمه نفتکش‎های ایرانی از سوی بیمه گران اروپایی وجود ندارد و فعالیت‎های شرکت ملی نفتکش ایران هم اکنون طبق روال معمول ادامه دارد.”

این مقام مسئول در خصوص تحریم هایی که مجددا در سال ۲۰۱۵ علیه این شرکت اعمال شده، گفت: “شرکت ملی نفتکش هم اکنون در تلاش است تا ثابت کند که بی دلیل تحریم شده است و این موضوع نیز مربوط به پیش از اجرای برجام  است و جنبه حقوقی دارد.”

طبق گزارش رسمی وزارت نفت، شرکت ملی نفتکش ایران ۲۷ دسامبر ۲۰۱۲ علیه تصمیم ۲۰۱۲/۶۳۵ شورای اتحادیه اروپا نزد دیوان دادگستری اتحادیه اروپا شکایت کرد که رأی دادگاه اتحادیه اروپا در ۳ ژوئیه ۲۰۱۴ به نفع شرکت ملی نفت‌کش صادر شد و شورای اتحادیه اروپا هم نسبت به حکم دادگاه درخواست بازنگری نکرد. با این وجود، در تاریخ ۱۲ فوریه ۲۰۱۵، طی تصمیم ۲۰۱۵/۲۳۶، اتحادیه اروپا شرکت ملی نفتکش را با دلایل جدید در فهرست تحریم خود حفظ کرد.

شرکت ملی نفتکش ایران در ۲۴ آوریل ۲۰۱۵ دوباره علیه تصمیم ۲۰۱۵/۲۳۶ شورای اتحادیه اروپا شکایت کرد و یک ماه پیش، یعنی در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۶، این بار دادگاه اتحادیه اروپا علیه شرکت ملی نفتکش ایران رای داده که این شرکت قرار است تا پایان ماه نوامبر از این رای دفاع کند.

این رأی، در عمل تاثیری بر وضع شرکت ملی نفتکش ندارد زیرا طبق برجام، نام شرکت ملی نفتکش از مقررات اجرایی مربوط به تحریم اتحادیه اروپا علیه ایران حذف شده است.

دادگاه عمومی اروپا با وجود رد شکایت شرکت ملی نفتکش ایران در حکم خود آورده است که هر یک از طرفین دعوا باید هزینه های دادرسی مربوط به خود را بدهد.

در ادامه بخش هایی از این حکم آورده شده است.

انتهای پیام/ تسنیم