مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان پیرامون حاشیه‌سازی یک گروه گردشگر چینی در مسجد جامع اصفهان پاسخ داد.

به گزارش حرف شما، شهر اصفهان از جمله شهرهای دیدنی ایران و حتی جهان محسوب می‌شود که از مکان‌های مذهبی و تاریخی با قدمت چند صد ساله برخوردار بوده و هر ساله میزبان تعداد فراوانی از گردشگران خارجی به این شهر است.

مسجد جامع اصفهان که از تعداد زیادی گردشگر برخوردار بوده از حال و هوای خاص، معنوی و عرفانی بهره مند است که همه بازدیدکنندگان داخلی و خارجی را تحت تاثیر فضای آرام بخش خود قرار می‌دهد، به طوری‌که بازدید کنندگان شیفته و علاقه‌مند این فضا شده و مدت زمانی را به حضور در این مکان خاص اختصاص می‌دهند تا از حس آرام بخش آن فیض ببرند.

اما با توجه به اینکه مسجد جامع اصفهان یک مکان کاملا مذهبی، معنوی و مقدس بوده دارای ضوابط و جایگاه مختص به خود است که باید حرمت و قداست آن توسط همگان حتی گردشگران خارجی حفظ شود.

روز پنجشنبه ۸ مهرماه شاهد انتشار خبر و فیلمی مبنی بر اجرای حرکات خاص توسط تعدادی از بانوان گردشگر خارجی در مسجد جامع اصفهان بودیم که در شبکه‌های مجازی منتشر شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در این رابطه اظهار داشت: با اطلاع از انتشار تصاویری از حرکات خاص بانوان گردشگر شرق آسیا در فضای مجازی پیگیری‌هایی صورت گرفت تا اصل این اتفاق ریشه‌یابی و روشن شود.

فریدون اللهیاری با بیان اینکه تصاویر منتشر شده گردشگران خارجی در مسجد جامع اصفهان توسط مخاطبان ایرانی برای شبکه‌های ماهواره‌ای ارسال شده است، افزود: پس از انتشار این تصاویر در شبکه‌های مجازی و ماهواره‌ای سریعا پیگیری‌ها صورت گرفت و بالاخره اصل ماجرا برای همگان روشن شد.

وی با بیان اینکه گردشگران تحت تاثیر حال و هوای عرفانی مسجد قرار گرفته‌اند، تصریح کرد: گردشگران چینی روز پنجشنبه صبح به قصد بازدید مسجد جامع اصفهان وارد این مجموعه شده و با مشاهده حال و هوای خاص، حس معنوی و عرفانی مسجد جامع، تحت تاثیر قرار گرفته و در حالی که لباس سنتی چین را به تن داشته‌اند اقدام به ورزش عرفانی “تای چی” می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه در فرهنگ کشور چین سلامت ذهن سبب سلامت جسم می‌شود، بیان کرد: این ورزش یکی از ورزش‌های عرفانی چین محسوب می‌شود و بیشتر در بین افراد مسن رایج بوده و برگرفته از آیین رزمی کونگ فو است.

وی با بیان اینکه این ورزش عرفانی چینی در مسجد جامع اصفهان به مدت یک دقیقه انجام شده، خاطرنشان کرد: حراست این مکان تاریخی، مذهبی با دیدن این حرکات از سوی گردشگران چینی اقدام به تذکر کرده و گردشگران پس از توجیه شدن از موقعیت این مکان عذرخواهی می‌کنند.

اللهیاری با اشاره به عدم آگاهی گردشگران چینی از ضوابط و جایگاه مسجد جامع اصفهان گفت: گردشگران به سبب اینکه به صورت انفرادی و بدون راهنما و توجیه در مسجد جامع حضور داشتند، از قوانین و موقعیت مسجد جامع مطلع نبودند و عدم آگاهی از قوانین و ضوابط این مکان و حس عرفانی برگرفته از این مکان را سبب بروز این رفتار دانستند و شدیدا عذرخواهی کردند.

وی گفت: گردشگرانی که از طریق تور وارد کشور می‌شوند به سبب اینکه از لیدر برخوردار هستند کاملا در این زمینه‌ها توجیه بوده و سبب بروز مشکلات و رفتارهای غیرمتعارف نمی‌شوند اما این گردشگران چینی به صورت منفرد و بدون لیدر در اصفهان حضور داشتند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تصریح کرد: مطمئنا جایگاه مسجد جامع مربوط به این رفتارها نیست، اما بروز این رفتار عرفانی از سوی گردشکران خارجی بدون منظور و برگرفته از حال و هوای عرفانی آن مکان بوده است.

وی با اشاره به بازتاب این اتفاق در شبکه‌های ماهواره‌ای اظهار داشت: پس از اینکه ما توسط یگان حفاظت اصفهان، از بازتاب و انتشار این اتفاق کوتاه مدت در شبکه‌های مجازی و ماهواره‌ای مطلع شدیم، موضوع سریعا تحت پیگیری قرار گرفت و متوجه بی‌غرضی و عدم آگاهی گردشگران چینی از موقعیت و جایگاه مسجد جامع شدیم.

انتهای پیام/ تسنیم