آمریکا برای توافق با روسیه تحت فشار بود و مجبور به امضای این توافق شد تا چنین القا کند که خواهان راه حل سیاسی در سوریه است.

به گزارش حرف شما، جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره تعلیق مذاکرات کشورش با مسکو درباره از سرگیری آتش‌بس در سوریه و تشکیل اتاق عملیات نظامی مشترک برای هدف قرار دادن تروریستها گفت: گرفتن این تصمیم برای ما آسان نبود. این اظهار نظر واشنگتن نشان می‌دهد که این کشور بعد از اینکه خود را در تنگنایی بسیار شدید دید، مجبور شد از آخرین برگه خود که همان قطع رابطه با مسکو درباره سوریه است استفاده کند.

درخواستهای روسیه از آمریکا بعد از توافق، بر یک هدف واحد که همان مجبور کردن واشنگتن به جداسازی معارضان موسوم به میانه‌رو از گروه تروریستی النصره است، متمرکز بود. اما آمریکا نتوانست این کار را انجام بدهد یا اینکه اصلا مایل به انجام این کار نبود، زیرا اگر این کار را انجام می داد، معادله میدانی، به نفع ارتش سوریه تغییر می‌کرد.

کرملین در واکنش به خروج واشنگتن از توافق تاکید کرد که آمریکا در عمل به وعده‌های خود برای جدا کردن تروریستها و معارضان در سوریه، شکست خورد.کرملین همچنین اعلام کرد که مسکو امیدوار است که واشنگتن همه تعهدات خود را انجام بدهد، امری که تا این لحظه اتفاق نیفتاده است.

به نظر می‌رسد که آمریکا برای توافق با روسیه تحت فشار بود و مجبور به امضای این توافق شد تا چنین القا کند که خواهان راه حل سیاسی در سوریه است. اما با آغاز اولین دقایق آتش‌بش، گروههای مسلح برخوردار از حمایتهای آمریکا، آتش‌بس را نقض کردند و این امر نشان می‌دهد که آمریکا خواهان خنثی کردن اثرگذاری توافق بود، زیرا در صورت تحقق اهداف این توافق، به منافعش در سوریه لطمه وارد می‌شد.

عملیات نظامی ارتش سوریه در حلب بویژه در محلات شرقی این شهر با کمک آشکار روسیه، از برجسته‌ترین دلایل نقض‌ آتش‌بس توسط آمریکا و تعلیق مذاکراتش با مسکو درباره بحران سوریه به شمار می رود، زیرا این عملیات ضربه سنگینی به گروههای تروریستی برخودار از آمریکا و کشورهای عربی خلیج فارس وارد می‌ساخت.

تاثیر توافق روسیه و آمریکا فقط بر معادلات میدانی منحصر نشد، بلکه بعد از این توافق معارضان سیاسی سوریه به طور کامل از فضای دیپلماتیک، غیبشان زد، زیرا کشورهای غربی آنها را کنار گذاشتند. این امر در واقع ضربه به هر پروژه سیاسی که در خدمت گرایشهای آمریکا است به شمار می رود. بنابراین عدم وجود قدرت سیاسی برای معارضان سوریه، واشنگتن را واداشت از توافق اخیر پا پس بکشد، تا برای دمیدن روحی جدید در پیکر معارضان سیاسی کاملا آماده شود.

بعد از اینکه آمریکا از پایان توافق با روسیه درباره سوریه خبر داد، به نظر می‌رسد گروه تروریستی جبهه فتح الشام یا همان النصره السابق، هدیه ای‌ به این کشور داده است. زیرا النصره برای اولین بار که در نوع خود بی سابقه است، به کشته شدن ابوفرج المصری مرد شماره ۲ خود در پی حملات ائتلاف بین‌المللی در اطراف جسرالشغور در حومه ادلب در شمال سوریه اعتراف کرد. این حادثه در حال حاضر چنین القا می‌کند که واشنگتن با این گروه تروریستی مبارزه می‌کند. واشنگتن تلاش دارد، عکس اظهارات روسیه درباره آمادگی این کشور برای مبارزه با تروریستها یا جدا کردن گروههای تروریستی از میانه رو را ثابت کند.

این عملیات همچنین بعد از گزارشهای غربی مبنی بر وجود هماهنگی بین آمریکا و گروه تروریستی النصره و همچنین اعتراف برخی از سرکرده‌های این گروه تروریستی به دریافت سلاحهای آمریکایی است، صورت گرفته است، بنابراین حمله آمریکا به مواضع النصره و اعتراف النصره، بیانگر اهداف خاصی است.

انتهای پیام/ تسنیم