در سال‌های اخیر و با توجه به شرایط اقتصادی در هر مقطعی شاهد انحلال تیم‌های ورزشی کشور در رشته‌های مختلف بوده‌ایم که این موج امسال گریبان واترپلو اصفهان را گرفته است.

به گزارش حرف شما، این روزها مشکلات اقتصادی بر تمام بخش‌ها از جمله ادارات و کارخانه‌ها تأثیر منفی گذاشته و با وجود این مسائل و مشکلات به‌تبع باشگاه‌های ورزشی نیز با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند.

در سال‌های اخیر بسیاری از باشگاه‌های ورزشی تیم‌های خود را به حالت تعلیق درآورده‌اند؛ از آینده‌سازان در فوتبال بانوان تا تیم‌های فوتسال و بسکتبال باسابقه‌ که منحل شده‌اند تا در این میان نه تنها باشگاه‌ها متضرر شوند بلکه ورزشکاران بسیاری نیز در بلاتکلیفی به سر ببرند.

استان اصفهان هم که در این سال‌ها شاهد انحلال تیم‌هایی باکیفیت و مدعی در رشته‌های فوتبال، فوتسال، بسکتبال، والیبال و ورزش‌های رزمی بوده، امسال نیز به‌دلیل مشکلات بودجه‌‌ای یکی دیگر از تیم‌های باشگاهی خود یعنی نماینده  واترپلو را از دست داده تا آینده بسیاری از ورزشکاران و استعدادهای این رشته در حالتی از ابهام قرار گیرد.

انحلال واترپلو سبب دلسردی ملی‌پوشان و استعدادهای جوان می‌شود

بهمن کیانی‌والا سرپرست هیئت شنا اصفهان و سرمربی سابق تیم واترپلو سپاهان در گفت‌و‌گو با تسنیم درباره انحلال تیم واترپلوی سپاهان اظهار داشت: از اتفاقات درون باشگاه سپاهان بی‌اطلاع هستم اما به احتمال فراوان مشکلات مالی گریبان سپاهان را گرفته و برای حذف تیم واترپلو استدلال‌های مالی دارند.

وی افزود: بودجه سال گذشته نسبت به سال ۹۳ نصف شده بود پس به همین دلیل می‌توان دلیل این اقدام را مشکلات مالی دانست و تا آنجایی که می‌دانم قرار بر این است تا با توجه به مشکلات مالی برخی از رشته‌های ورزشی این باشگاه از جمله واترپلو منحل شوند؛ سپاهان سال آینده ممکن است در چندین رشته دیگر تیم‌داری نکند.

سرپرست هیئت شنا اصفهان با بیان اینکه انحلال تیم‌هایی همچون واترپلوی سپاهان و ذوب‌آهن اشتباه بزرگی است، خاطرنشان کرد: سال ۹۳ با این تیم سهمیه آسیایی کسب کردیم، سال گذشته حدود ۹۵ درصد بازیکنان این تیم بومی بودند؛ اما امروز در آستانه آغاز لیگ قرار داریم و استعدادهای جوان اصفهانی با توجه به مشکلاتی که برای حضور در دیگر شهرها وجود دار بدون تیم مانده‌اند.

وی تصریح کرد: تلاش ما بر این است تا با رایزنی از طریق فدراسیون و مسئولان ما در استان شاهد تیم واترپلو باشیم؛ برای تیم‌هایی مانند سپاهان و ذوب‌آهن تیمداری و روی سکو ایستادن هزینه چندانی ندارد و با حدود ۶۰۰ میلیون تومان تیم می‌تواند رتبه کسب کند و این هزینه در برابر بسیاری از دیگر رشته‌ها بسیار ناچیز است.

تلاش و رایزنی با مسئولان برای تیم‌داری اصفهان در لیگ واترپلو

کیانی‌والا بیان کرد: متأسفانه برخی مدیران ارشد در صنایع، دست جوانان بومی ورزشی را نمی‌گیرند، در سال ۹۳ حدود ۷۰ درصد تیم بومی بود و بومی‌گرایی در این تیم سال گذشته به ۹۰ درصد رسید و سعی ما بر این بود تا امسال با تیمی تمام بومی پا به عرصه لیگ بگذاریم.

در حالی که بازیکنان فصل گذشته سپاهان آینده ورزشی خود را در این رشته در هاله‌ای از ابهام میبینند، اما سرپرست هیئت شنا اصفهان اعتقاد دارد که امسال نیز می‌توان با جذب اسپانسر فکری برای این ورزش در اصفهان کرد.

وی گفت: هنوز هیچ اسپانسری برای تیم‌داری در لیگ واترپلو به عنوان نماینده اصفهان اعلام آمادگی نکرده اما امیدواریم در روزهای آینده با رایزنی مسئولان با جذب اسپانسر شاهد حضور یک نماینده در لیگ باشیم.

سرپرست هیئت شنا اصفهان اظهار داشت: اگر امسال ما نماینده‌ای در لیگ نداشته باشیم بازیکنان جوان و استعدادها دلسرد می‌شوند و وضعیت بدی در واترپلو حاکم می‌شود.

صحبت‌های پایانی سرپرست هیئت شنا اصفهان نشان از این دارد که اصفهان استعدادهای جوان خوبی را در این رشته دارد که در آینده می‌توانند تأمین کننده تیم ملی ما باشند اما اگر حتی یک فصل ما شاهد انحلال تیمی باشیم سبب دلسردی در همه ورزشکاران این رشته می‌شود و شاید برای تنها یک سال به اندازه چندین سال متضرر شویم.

سپاهان برای جذب اسپانسر واترپلو برنامه‌ای ندارد

در حالی که سرپرست هیئت شنا اصفهان صحبت‌های امیدوار کنندهای را درباره جذب اسپانسر و تشکیل تیم بیان کرد اما مسعود تابش قائم‌مقام باشگاه سپاهان اصفهان این مسئله را از سوی باشگاه سپاهان رد کرده و افزود: با توجه به بودجه‌ای که امسال تخصیص یافته شرایط برای ادامه کار تیم واترپلو سپاهان فراهم نبوده است.

وی درباره جذب اسپانسر از سوی باشگاه سپاهان برای تشکیل مجدد تیم واترپلو خاطرنشان کرد: هیچ رایزنی نداشته‌ایم و امسال بر اساس تصمیمات باشگاه سپاهان تیم واترپلو ندارد.

مسئولان صحبت‌ها و اظهارنظرهای متفاوتی در ارتباط با عدم حضور رشته واترپلو بر اساس بودجه در اصفهان دارند در حالی که یک تیم واترپلو تنها با ۶۰۰ میلیون تومان می‌تواند برای قهرمانی در لیگ بجنگد، بودجه‌ای که شاید بتوان آن را با کمی کاهش بودجه در برخی از رشته‌های پرهزینه تأمین کرد.

سال گذشته تیم واترپلوی سپاهان به صورت بومی و با جوانانی مستعد در کنار ملی‌پوشان راهی لیگ شد؛ جدا از هر نتیجه کسب کرده از سوی این تیم باشگاه‌ها باید به فکر استعدادیابی و تأمین هزینه از طریق معرفی بازیکنان جوان باشند، بازیکنان جوانی که با توجه به انحلال تیم بلاتکلیف و بدون تیم مانده‌اند و شاید دیگر هیچ‌وقت به سوی این رشته ورزشی بازگشتی نداشته باشند.

گذشته مطلوب واترپلو نباید نادیده گرفته شود

نیما خوشبخت بازیکن سابق تیم واترپلوی سپاهان و ملی‌پوش اصفهانی درباره مشکلات تیم واترپلو سپاهان و انحلال این تیم تصریح کرد: سال گذشته در این تیم نبودم و درباره مشکلات سال گذشته نمی‌توانم صحبتی داشته باشم اما هر تیمی که قصد شرکت در لیگ را دارد باید در لیگ هزینه کند.

وی افزود: سپاهان سال گذشته در لیگ حضور داشت اما حقوق بازیکنان با تأخیر به آن‌ها پرداخت می‌شد اما بازهم رسیدگی خوبی را داشتند ولی از این تیم هیچ انتظاری درباره قهرمانی نداشتیم.

ملی‌پوش اصفهانی واترپلو خاطرنشان کرد: اگر قرار است سپاهان همچون سال گذشته با بازیکنان قرارداد امضا کند تیم را منحل کند ضرر زیادی به بازیکنان نرسیده به این دلیل که بازیکنان هنوز به پول خود نرسیده‌اند اما اگر قصد شرکت در لیگ را دارد باید برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشد.

وی تصریح کرد: من از ۲ سال پیش ۳۰ درصد از قراردادم مانده بود که چندی پیش ۲۰ درصد از آن را باقریان پرداخت کرد اما هنوز ۱۰ درصد آن نیز مانده است؛ به هرحال حضور کیانی در رأس هیئت شنا بسیار مناسب است و به طور قطع تیم خوبی را برای شهر خود به لیگ می‌آورد.

بلاتکلیفی بازیکنان جوان در صورت عدم تیم‌داری اصفهان

خوشبخت در پاسخ به این سؤال که عدم حضور اصفهانی‌ها در لیگ چه تأثیری در انگیزه بازیکنان جوان دارد، بیان کرد: شاید از اصفهان ۳ یا ۴ بازیکن از سوی دیگر تیم‌ها خریداری می‌شوند و دیگر بازیکنان جوان‌تر بدون تیم می‌مانند و نباید گذشته خوب واترپلوی اصفهان نادیده گرفته شود.

این روزها شاهد این هستیم که بازیکنان میلیاردی در تیم‌های فوتبال در حال انتقال هستند در حالی که شاید قرارداد یک بازیکن فوتبال بتواند بودجه یک فصل تیمی را در واترپلو پاسخگو باشد، اما سخنان دردناک ملی‌پوش واترپلوی کشورمان نشان از این دارد که مسئولان ما هنوز به رشته‌هایی به جز فوتبال نگاهی غریبانه دارند.

نگاهی که شاید اگر کمتر به سوی فوتبال جهت‌گیری کند بتوان نه‌تنها در واترپلو بلکه در دیگر رشته‌ها نیز شاهد پویایی و کشف استعدادهای بزرگ باشیم، استعدادهایی که بتوانند آینده تیم‌های ملی ما را در مسابقات جهانی و المپیک تأمین کنند و نه تنها برای کشور بلکه برای استان خود نیز افتخار آفرین باشند.

انتهای پیام/ تسنیم