درگیری‌های نظامی چند سال گذشته میان نیروهای مقاومت و ارتش اسرائیل و مخصوصاً درگیری‌های اخیر نشان داد گنبد آهنین برای مقابله با موشک‌های شلیک شده از سوی نیروهای مقاومت، کارآمدی چندانی ندارد.

به گزارش فرا تحلیل نیوز حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان در یادداشتی تحت عنوان «گنبد آهنین آن روزها و این روزها!» نوشت:
۱- در کلام خدا آمده است : هُوَ الَّذِی أَخْرَجَ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْکِتَابِ مِنْ دِیَارِهِمْ لِأَوَّلِ الْحَشْرِ مَا ظَنَنْتُمْ أَنْ یَخْرُجُوا وَظَنُّوا أَنَّهُمْ مَانِعَتُهُمْ حُصُونُهُمْ مِنَ اللهِ فَأَتَاهُمُ اللهُ مِنْ حَیْثُ لَمْ یَحْتَسِبُوا وَقَذَفَ فِی قُلُوبِهِمُ الرُّعْبَ یُخْرِبُونَ بُیُوتَهُمْ بِأَیْدِیهِمْ وَأَیْدِی الْمُؤْمِنِینَ فَاعْتَبِرُوا یَا أُولِی الْأَبْصَارِ… اوست خدایی که کافران اهل کتاب را (یعنی یهود بنی نضیر را که به مکر، درپی قتل پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله بودند) برای اولین بار از دیارشان بیرون کرد و [‌حال آن که‌] شما هرگز گمان نمی‌کردید که آنها از دیار خود بیرون روند و آنها نیز حصارهای محکمی را که ساخته بودند مانع و نگهبان خود از (قهر و انتقام) خدا می‌پنداشتند تا آنکه (عذاب) خدا از آنجا که گمان نمی‌بردند، فرا رسید و در دلشان (از سپاه اسلام) ترس افکند و [‌چنان شد که] به دست خود و به دست مؤمنان خانه‌های خویش را ویران می‌کردند. پس،‌ ای هوشیاران پند و عبرت بگیرید. (آیه دوم از سوره حشر‌).۲- سال‌های متمادی است که صهیونیست‌ها برای در ‌امان ماندن از حملات موشکی، به سامانه ضد‌موشکی خود دل بسته بودند و آن‌قدر به رهگیری این سامانه اطمینان داشتند که نام «‌گنبد آهنین Iron Dome» را برای آن برگزیده بودند.
این سامانه از یک رادار چندمنظوره، تعدادی راکت‌انداز و دست‌کم ۲۰ لانچر برای شلیک موشک « تامیر‌» تشکیل شده است. اعتماد صهیونیست‌ها به این سامانه رهگیر و تبلیغاتشان درباره اهمیت و میزان کار‌آمدی آن به‌اندازه‌ای بود که برخی از کشورهای عربی خواستار خرید این سامانه از اسرائیل شده بودند!… و البته، امروزه با مشاهده ناکارآمدی آن از درخواست خود صرفنظر کرده‌اند.

۳- درگیری‌های نظامی چند سال گذشته میان نیروهای مقاومت و ارتش اسرائیل و مخصوصاً درگیری‌های اخیر نشان داد گنبد آهنین برای مقابله با موشک‌های شلیک شده از سوی نیروهای مقاومت، کارآمدی چندانی ندارد.

روز سه‌شنبه هفته گذشته‌، نیروی هوایی رژیم صهیونیستی که به علت ناتوانی گنبد آهنین مورد سؤال قرار گرفته بود، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد تحقیقات انجام گرفته حاکی از آن است که این سامانه با نقص فنی‌(!) رو‌به‌رو شده است و دو روز بعد روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونوت نوشت «‌علی‌رغم آماده‌باش ارتش و آگاهی پیشین، اما گنبد آهنین فقط چهار موشک از ۲۲ موشک شلیک شده از غزه را منهدم کرد و این بار دومی است که این سامانه در رهگیری و انهدام تعداد زیادی موشک ناموفق عمل می‌کند‌». برخی از رسانه‌های غربی نیز ناکارآمدی گنبد آهنین در رهگیری موشک‌های شلیک شده از سوی نیروهای مقاومت را تاسف‌بار‌(!) نامیده و اصرار داشتند که علت را در شلیک انبوه و همزمان موشک‌ها و راکت‌های مقاومت معرفی کنند!

۴- آنچه اتفاق افتاده است، دقیقاً برخلاف تصور صهیونیست‌هاست که سامانه گنبد آهنین را مانع ورود موشک‌ها و راکت‌ها می‌دانستند و به تصریح حکیمانه کلام الله، «‌ظَنُّوا أَنَّهُمْ مَانِعَتُهُمْ حُصُونُهُمْ… گمان می‌کردند که آن قلعه‌ها و حصارها محافظ آنهاست». آن روزها این‌گونه نبود و این روزها هم آنگونه نیست.

۵- ساعت ۱۰ شنبه شب و با پذیرش آتش‌بس، درگیری نظامی سختی که طی ۵ روز متوالی میان رژیم صهیونیستی و جهاد اسلامی فلسطین در جریان بود متوقف شد. مردم در نوار غزه و لبنان و یمن و… پیروزی مقاومت را – هرچند که باشهادت چند تن از فرماندهان جهاد اسلامی و تعدادی از مردم عادی همراه بود- جشن گرفتند و در آن سوی ماجرا، صهیونیست‌های ‌اشغالگر به خیابان‌ها آمدند و اعتراضات گسترده خود علیه رژیم حاکم را – این بار با خشم و کینه بیشتر – از سر گرفتند. به گفته عالمانه سید حسن نصرالله که «‌سید مقاومت‌» نامی برازنده برای ایشان است، نتانیاهو با جنگ‌افروزی اخیر، در پی مهار تظاهرات گسترده صهیونیست‌ها در فلسطین‌ اشغالی بود. اعتراضات بی‌سابقه و چند صد هزار نفره‌ای که موجودیت جعلی رژیم کودک‌کش را به نابودی تهدید می‌کند. اما، بلافاصله پس از آتش‌بس، اعتراضات از سر گرفته شد و به قول ملای‌رومی «‌از قضا سرکنگبین صفرا فزود‌»! و رژیم صهیونیستی از بادی که کاشته بود، طوفان درو کرد…

گفتنی است، این همان اسرائیلی است که دو خط آبی رنگ روی پرچم خود را به عنوان نماد «‌از نیل تا فرات‌» ثبت کرده بود! و از آن به نشانه منطقه‌ای با عنوان جعلی «‌سرزمین موعود‌»! یاد می‌کرد! ولی امروزه کارش به جایی رسیده که برای حفظ این موجودیت جعلی به دور خود دیوار حائل کشیده است!

  • نویسنده : حسین شریعتمداری