درمان موفق یک بیمار، نیاز به یک تیم درمانی هماهنگ و دلسوز دارد و نمی‌توان نقش پرستاران را در این تیم نادیده گرفت، آرامش و امنیت بیماران با نام پرستار عجین شده، به طوری که دور از ذهن نیست اگر سلامت جامعه را منوط به امنیت شغلی نیروهای بالینی آن بدانیم.

به گزارش حرف شما، چندی است پرستاران به عنوان مهم‌ترین افراد تیم درمان، از میزان حقوق و شرایط کاری‌شان راضی نیستند و معتقدند با اجرای طرح تحول سلامت نه تنها کار آن‌ها بیشتر شده بلکه بیشتر حقوق و مزایا به جیب جراح و پزشک متخصص می‌رود، در واقع در این طرح جایگاه پرستاران نادیده گرفته شده است.

چندی پیش قائم مقام سازمان نظام پرستاری گفت‌وگویی رسانه‌ای از نظر سنجی بیش از ۱۲۰۰ پرستار راجع به رضایت شغلی خبر داد و گفت: در این نظرسنجی مشخص شد، نزدیک به ۸۷ درصد پرستاران از وضعیت شغلی خود رضایت ندارند.

پرستاران اصفهانی در معرض بیماری‌های روحی

یکی از پرستاران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که نخواسته نامش عنوان شود در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، می‌گوید: مشکل پرستاران، تعیین حداقل حقوق نیست، بلکه مشکل اصلی اختلاف شدید بین کارانه‌هایی است که پزشک و پرستار دریافت می‌کنند و بعضی وقت‌ها پرداخت کارانه پرستارها تا چندین ماه به تاخیر می‌افتد.

وی ادامه می‌دهد: پرستاران نمی‌توانند بیماری افراد را تحمل کنند و گاه با دیدن صحنه درد کشیدن بیمار دردمند می‌شوند، برخی از پرستاران علاوه بر مشکلاتی که دارند، در معرض افسردگی هم هستند چرا که با دیدن صحنه‌های درد نمی توانند بی‌تفاوت باشند.

این پرستار تصریح می‌کند: تعداد بیمارانی که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند از میزان ظرفیت بیشتر است و متاسفانه پذیرش می‌شوند در حالیکه تخت خالی برای آن‌ها نیست و پرستاران باید پاسخگوی این بی‌نظمی باشند.

شیفت اجباری برای پرستاران اصفهانی

ن. شریفی پرستار یکی از بیمارستان‌های دولتی اصفهان می‌گوید: تعداد بیماران نسبت به پرستاران در اصفهان با استانداردهای حرفه‌ای دنیا هم‌خوانی ندارد و این استاندارد در کشورهای پیشرفته یک به یک است در حالیکه نسبت پرستار به بیمار در اصفهان برای بخش آی سی یو یک به ۳ و سی سی یو یک به ۴ یا ۵ است.

وی با اشاره به ساعات زیاد کار و شیفت پرستاران خاطرنشان می‌کند: به دلیل کمبود نیرو پرستاران موظف به شیفت اجباری هستند که خستگی مفرط برای آن‌ها ایجاد می‌کند.

کمبود پرستار مرد در اصفهان

یکی دیگر از پرستاران تصریح می‌کند: یکی از مشکلات بیمارستان‌ها کمبود پرستار مرد است چون انجام برخی از امور مربوط مردانه است. همچنین وی در ادامه می‌گوید: براساس قانون بازنشستگی پرستاران باید با ۲۰ سال کار بازنشسته شوند، که اخیرا بعضی پرستاران با سابقه ۲۸ ساله هم بازنشسته نشده‌اند.

این پرستار با بیان اینکه که پرستاران با وجود داشتن مدرک دکترا هم نمی‌تواند بیرون از بیمارستان فعالیت داشته باشد، می‌گوید: در همه‌ کشورهای پیشرفته پرستار وضعیت بیمار را مدیریت و حتی به درمان و تشخیص بیماری کمک می‌کند اما در ایران پرستاران فقط دستورالعمل‌ها را اجرایی می‌کنند.

همراه بیماران پاسخگوی تلفن‌های بخش هستند!

سارا. خ  پرستار با سابقه یکی از بیمارستان‌های دولتی و مطرح شهر می‌گوید: در بیمارستان‌های اصفهان ضریب پرستار به ازای هر فرد یک به دوازده و حتی بیشتر است، ضمن اینکه پرستار شیفت شب هم بسیار کم است و همراه بیمار مانند یک پرستار کار می‌کند و در خدمت بخش است گاهی اوقات آنها به جای پرستار حتی جواب تلفن بخش را هم می‌دهند!

وی می‌گوید: تحمل برخوردهای فیزیکی و لفظی برخی بیماران و احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها یکی از مشکلات پرستاران است که با وجود این مشکلات تنها عشق خدمت به مردم، ادامه فعالیت در این حرفه را امکان‌‌پذیر می‌کند.

این پرستار در ادامه با اشاره با تصویب قانون بهره‌وری در سال ۸۶ ادامه می‌دهد: قانون مشاغل سخت و زیان آور برای پرستاران سال‌هاست تصویب شده اما متاسفانه هنوز اجرایی نشده است.

به نظر می‌رسد مهم‌ترین برگ برنده وزارت بهداشت در دولت یازدهم یعنی طرح تحول نظام سلامت که توانسته بود هزینه درمانی را برای بیماران کاهش دهد و برای پزشکان درآمد زا باشد، نتوانسته شرایط پرستاران را بهبود بخشد، این در حالی است که پرستاران ایران دست ‌کم ۲ برابر بیشتر از میانگین جهانی کار می‌کنند این در حالی است که با مطالعه نظام درمانی ۶۰ کشور جهان به راحتی متوجه می‌شویم پزشکان دیگر کشورها حداکثر تا ۳ برابر یک پرستار درآمد دارد، اما در کشور ما این اختلاف گاه تا چند ده برابر هم می‌رسد.

پرستاری یکی از مشاغل سخت و زیان‌آور جامعه است و به حمایت‌های انگیزشی بیشتری نیاز دارد هر چند در سالیان اخیر طرح‌ها و اقدامات موثری برای بهبود وضعیت معیشتی و رفاهی پرستاران صورت گرفته، اما به نظر می‌رسد این اقدامات موثر نبوده است، همچنین قطع امید پرستاران از تحقق مطالبات پرستاری سبب سرخوردگی و نارضایتی آن‌ها شده است که حاکم شدن چنین شرایطی بر این حرفه، آثار زیان‌باری در حوزه سلامت به جا می‌گذارد.

 

انتهای پیام/ تسنیم