این روزها کمتر از برج میلاد جشنواره فیلم فجر خبر به گوش می‌رسد اما بخش بازار و بین‌الملل جشنواره از امروز کار خود را آغاز خواهد کرد و نمایندگان کشورهای گوناگونی چون ایتالیا، ترکیه، لبنان و... در بازار این رویداد

به گزارش فراتحلیل نیوز، دیروز در برج میلاد و مرکز بین الملل جشنواره فیلم فجر، مقدمات برگزاری بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر فراهم شد.

در بخش بازار، غرفه‌های جشنواره آماده حضور نمایندگان شرکت‌های سینمایی از کشورهای اطرف شدند. طبق پیگیر‌ی‌های ما از کشورهای گوناگون آسیا و اروپا بازار فیلم‌ چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برپا می‌شود.

کشورهایی مانند ترکیه، هند، لبنان، عراق، روسیه، ایتالیا، افغانستان، کردستان عراق، سوریه، لبنان، امارات، تونس، تایوان و همچنین نمایندگان پخش‌کننده‌های سینمایی و تصویری ایران نیز حضور دارند.

بر اساس این اطلاعات ۶۳ نفر به عنوان نمایندگان دفاتر پخش از سراسر جهان در این رویداد فرهنگی و سینمایی حضور دارند.

از سوی دیگر فیلم‌های بخش بین‌الملل که از روز گذشته در جشنواره اکران خود را آغاز کرده است، در برج میلاد نیز در حال اکران است و از میان فیلم‌های حاضر در همین بخش، مسابقه جلوه‌گاه شرق و سینمای سعادت برگزار می‌شود.

بخش بین‌الملل امسال بعد از چند سال فاصله از بخش ملی جشنواره دوباره برگزار می‌شود. این در حالی است که رسانه‌های خارجی و معاند تمام تلاش خود را برای تخریب وجهه جشنواره به کار گرفته‌اند و به برخی از پخش‌کننده‌ها فشار آوردند که فیلمشان را از جشنواره بیرون بکشند.

با وجود اینکه پخش‌کننده‌ها به عنوان طرف حساب جشنواره با مدیریت این رویداد قرارداد بسته‌اند و هزینه‌های خود را گرفته‌اند، برخی برای نشان دادن فاصله خود با ایران، در رسانه‌های خارجی از حضور خود ابراز پشیمانی کردند که بیشتر به یک شوآف بچه‌گانه می‌مانست.

این در حالی است که عموم همین پخش‌کننده‌های خارجی در تمام ادوار جشنواره جهانی فیلم فجر و همچنین بخش بین‌الملل سال‌ها طرف قرار داد با جشنواره بوده‌اند و حالا به گونه‌ای برخورد کرده‌اند که اولین بار است که به جشنواره فیلم فجر می‌آیند.

در هر حال مدیران جشنواره فیلم فجر در مسیر برگزاری آبرومندانه بخش بین‌الملل جشنواره در مسیر آزمون سختی امسال قرار دارند. به نظر می‌رسد که با سابقه مدیران بخش بین‌الملل در سال‌های گذشته امسال هم شاهد بازار و بخش بین‌الملل خوبی خواهیم بود. هرچند که به دلیل مسائل حاشیه امکان اطلاع‌رسانی گسترده در این بخش وجود ندارد.

این بازار از امروز آغاز می‌شود و تا چند روز بعد از اختتامیه به تناسب میزان حضور و مشارکت پخش‌کننده‌ها ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر برج میلاد این روزها میزبان اساتید دانشگاه، دانشجویان، فعالین فرهنگی و هنری و هنرمندان است. نقد و بررسی فیلم‌های دانشجویی توسط محافل هم‌اندیشی جایزه سینمایی ققنوس برگزار می‌شود. بخشی از مدیران و مسئولین کشوری به جشنواره می‌‌آیند و برآیند یک سال فعالیت سینمایی را تماشا می‌کنند.

در روز گذشته هنرمندانی مانند حسین دارابی، امیرعباس ربیعی، عماد حسینی، حمید بهمنی، سید محمد رسولی، محسن محسنی‌نسب و مسئولین کشوری چون سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور و اسماعیل کوثری نماینده مجلس در برج میلاد حاضر شدند.

  • منبع خبر : تسنیم